Podatnik może opodatkować prowadzoną działalność na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nawet jeżeli kod danej działalności nie jest wpisany do ewidencji. Decydujące jest bowiem to, czy podatnik faktycznie prowadzi taki rodzaj działalności, który może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie stanowisko zostało przedstawione w interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 8 lutego 2013 r. (IPTPB1/ 415-732/12-2/MD).

Jaki był stan faktyczny

W rozpatrywanej sprawie, wnioskodawczyni prowadziła działalność opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5 proc., gdzie przeważającym rodzajem działalności było pakowanie towarów. Ten rodzaj działalności wnioskodawczyni miała również wpisany w ewidencji.

W styczniu 2011 r. wnioskodawczyni podpisała umowę na świadczenie usług objętych innym kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Zmiany wpisu do ewidencji poprzez aktualizację kodów PKD dokonała dopiero w sierpniu 2011 r. Wnioskodawczyni miała wątpliwości, czy brak we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej kodu, pod którym wykonywana jest faktyczna działalność, wyłącza prowadzoną działalność z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Korzystne stanowisko fiskusa

Organ podatkowy wskazał, że możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie jest zależna od tego, jaki kod PKD jest wpisany do ewidencji. Istotny jest tylko rodzaj faktycznie prowadzonej działalności. Oznacza to, że podatnik może opodatkować ryczałtem działalność, którą faktycznie prowadzi, ale której jednak nie zgłosił do ewidencji.

W uzasadnieniu swojego stanowiska organ wskazał, że zgodnie z przepisami o możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu decyduje wyłącznie rodzaj działalności, którą faktycznie podatnik wykonuje. Jeżeli przedmiotem prowadzonej działalności są usługi inne niż wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to podatnik może korzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania, oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków opodatkowania ryczałtem.

Stanowisko wyrażone przez organ podatkowy jest zdecydowanie korzystne dla podatników. Z interpretacji wynika bowiem, że dla opodatkowania danej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych decydujący jest faktyczny charakter prowadzonej działalności, a nie wpis do ewidencji odpowiedniego kodu PKD. Takie stanowisko zostało również wyrażone m.in. w interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 21 marca 2012 r. (IPTPB1/ 415-387/11-2/ASZ).

Ważne jest udokumentowanie

Warto podkreślić, że podatnik musi być w stanie udokumentować, że faktycznie prowadzi daną działalność, np. przedstawiając zawarte umowy, których przedmiotem jest świadczenie danych usług.

Trzeba również pamiętać, że jeżeli podatnik według ewidencji prowadzi działalność, która może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ale faktycznie prowadzi działalność wyłączoną z opodatkowania ryczałtem, to wówczas nie są spełnione warunki umożliwiające opodatkowanie ryczałtem.

—Aleksandra Kasińska aplikantka radcowska w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy