Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną banku w sprawie dotyczącej sposobu kalkulowania tzw. proporcji VAT. Sąd kasacyjny nie zgodził się z podatnikiem, że dla potrzeb wyliczenia obrotu rocznego do współczynnika proporcji VAT z transakcji wymiany walut  termin „dany okres" należy rozumieć jako okres między pierwszym a ostatnim dniem danego roku podatkowego (sygnatura akt: I FSK 187/12).

We wniosku o interpretację bank wyjaśnił, że świadczy usługi pośrednictwa finansowego m.in. w   wymianie walut. Ostatecznie między bankiem a fiskusem wywiązał się spór o okres, w jakim powinien być ustalany obrót roczny dla transakcji wymiany walut na potrzeby współczynnika proporcji VAT.

Bank uważał, że obrót z tytułu transakcji wymiany walut powinien być, dla celów współczynnika VAT, kalkulowany jako dodatni wynik osiągnięty pomiędzy pierwszym a ostatnim dniem danego roku podatkowego.

Obrót roczny to suma obrotów z poszczególnych okresów rozliczeniowych

Fiskus nie potwierdził takiej wykładni. Co prawda zgodził się z bankiem, że ani przepisy ustawy o VAT, ani orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE nie precyzują, co należy rozumieć pod pojęciem okresu, w którym dodatni wynik z operacji wymiany jest osiągany.  Jego zdaniem przez „dany okres" należy rozumieć przewidziany przez ustawę o VAT okres rozliczeniowy – miesięczny lub kwartalny.

Tym samym obrót roczny wyliczony do współczynnika proporcji VAT powinien być ustalany jako suma obrotów osiągniętych w poszczególnych okresach rozliczeniowych (miesięcznych lub kwartalnych).

Sprawa trafiła na wokandę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę podatnika. Przypomniał, że obliczanie proporcji według art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT ma  dwa etapy. W pierwszym podatnik w miesiącu, za który przysługuje mu odliczenie, dokonuje go przy zastosowaniu proporcji ustalonej na podstawie czynności za rok poprzedni (tzw. proporcja wstępna). Drugi etap następuje po zakończeniu roku podatkowego, w którym dokonano odliczenia. Polega   na ostatecznym obliczeniu części VAT do odliczenia. Zdaniem WSA przyjęcie, że okresem branym pod uwagę przy ustalaniu wyniku z tytułu transakcji wymiany walut jest okres roku podatkowego, prowadziłoby do ustalania podstawy opodatkowania i rozliczania dla celów VAT tylko raz w roku.

Ostatecznie wykładnię fiskusa potwierdził także NSA.

– Zdaniem NSA dany okres to okres miesięczny lub kwartalny – wyjaśnił sędzia sprawozdawca Roman Wiatrowski.

Ustawodawca posługuje się miesięcznymi lub kwartalnymi okresami rozliczeniowymi. Wynika to jasno z ustawy o VAT i nie ma podstaw do przyjęcia, że przy ustalaniu proporcji chodzi o   cały rok . Sąd zwrócił uwagę, że ordynacja podatkowa zawiera pojęcie roku podatkowego, w jego ocenie  jednak nie daje to podstaw do uznania za dany okres całego roku.

Wyrok jest prawomocny.