Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 30 listopada 2012 r. (IPPP3/443-1035/12-2/RD).

Spółka z branży informatycznej produkuje systemy i rozwiązania informatyczne, które w ramach obowiązków ze stosunku pracy są tworzone przez pracowników spółki. Na podstawie ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, spółka nabywa autorskie prawa majątkowe do sprzedawanych przez siebie produktów.

Gotowe systemy informatyczne spółka dostarcza do klientów z sektora finansowego i w zamian za nie otrzymuje wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług. Co więcej, na wynagrodzenie spółki składa się również honorarium za przeniesienie majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez spółkę oprogramowania lub udzielenie licencji do korzystania z systemów informatycznych. Całkowite wynagrodzenie jest udokumentowane fakturą VAT.

Zdaniem spółki, na podstawie art. 41 ust. 2 i art. 146a pkt 2 ustawy o VAT oraz pozycji 181 załącznika numer 3 do ustawy o VAT przeniesienie majątkowych praw autorskich lub udzielenie licencji w związku ze sprzedażą wytwarzanego przez nią oprogramowania, powinno zostać opodatkowane 8 proc. stawką VAT.

Chcąc upewnić się, że przeniesienie majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez spółkę oprogramowania lub udzielenie klientom licencji do korzystania z systemów informatycznych może zostać opodatkowane 8 proc. stawką podatku od towarów i usług, spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Spółka zadała pytanie, czy wynagrodzenie w części dotyczącej przeniesienia majątkowych praw autorskich lub udzielenia licencji do korzystania z systemów informatycznych tworzonych przez spółkę może zostać opodatkowane preferencyjną stawką VAT.

Izba Skarbowa w Warszawie uznała stanowisko podatnika za nieprawidłowe.

Paweł Bajorek Konsultant w Dziale Prawno-podatkowym PwC

Paweł Bajorek Konsultant w Dziale Prawno-podatkowym PwC

Komentuje Paweł Bajorek Konsultant w Dziale Prawno-podatkowym PwC

Jak wskazuje art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 oraz art. 146a pkt 1 obecnie obowiązująca podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 23 proc., i co do zasady, jeżeli ustawodawca nie przewidział opodatkowania grupy produktów lub usług stawkami obniżonymi, należy je opodatkować stawką podstawową.

Jak wynika z art. 41 ust. 2 i 3 poza stawką podstawową ustawodawca przewidział dwie stawki obniżone dla grup towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 i 6 do ustawy o VAT. Towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 są opodatkowane 8 proc. stawką podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 2 oraz art. 146a pkt 2.

Powołana przez wnioskodawcę pozycja 181 załącznika numer 3 do ustawy o VAT stanowi, że 8 proc. stawką podatku mogą być opodatkowane „usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania".

Mimo, że interpretacja wymienionej usługi, dla której można zastosować obniżoną stawkę VAT wydaje się prosta i zdaniem spółki, usługi przez nią świadczone wpisują się w tę definicję, Izba Skarbowa w Warszawie stanęła na innym stanowisku. Jej zdaniem, powyższy przepis powinien być interpretowany w węższym zakresie i 8 proc. stawka podatku ma zastosowanie jedynie w przypadku, gdy usługi te są sprzedawane przez ich twórców.

Ponieważ wnioskodawca nie jest twórcą w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i przysługują mu jedynie majątkowe prawa autorskie do sprzedawanego oprogramowania, powinien on opodatkować przeniesienie majątkowych praw autorskich do wytwarzanego przez spółkę oprogramowania lub udzielenie licencji do korzystania z systemów informatycznych na rzecz swoich klientów podstawową stawką VAT.

Warto przytoczyć tutaj pozycję 9 załącznika numer 3 do Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 roku, według której obniżoną stawkę VAT można zastosować do „świadczenia usług przez pisarzy, kompozytorów i wykonawców lub tantiemy za należne im prawa autorskie".

Dokonując prowspólnotowej wykładni pozycji 181 załącznika numer 3 do ustawy o VAT w związku z powyższą decyzją należy uznać, że więcej argumentów przemawia na korzyść izby skarbowej.