Urzędy skarbowe oraz sądy uważają, że tylko odsetki z rachunku, z którego regulowane są firmowe zobowiązania oraz na który wpływają płatności od kontrahentów, są przychodami z działalności gospodarczej. Zyski z pieniędzy trzymanych w innym miejscu (lokata, depozyt) powinny być opodatkowane osobno – jako przychód z kapitałów pieniężnych.

Podatek może być wyższy

– Z reguły jest to niekorzystne dla właściciela firmy, np. wówczas, gdy płaci z działalności 18-proc. podatek (według skali), bo odsetki są obciążone 19-proc. daniną – zwraca uwagę Janusz Menkina, właściciel biura rachunkowego. – Dużo większa różnica wystąpi u przedsiębiorcy, który przychody z działalności rozlicza ryczałtem. Gdyby zaliczył odsetki do przychodów z firmy, zapłaciłby tylko 3-proc. podatek. Kwalifikowanie ich do kapitałów pieniężnych powoduje, że danina wynosi już 19 proc.

Do wykazania w zeznaniu rocznym

Fiskus nie ma jednak wątpliwości: jeśli pieniądze są przenoszone na inny rachunek, nie mają już związku z działalnością. Wtedy bank powinien obliczyć, potrącić i odprowadzić do urzędu skarbowego podatek (np. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy, nr ITPB1/415-928/12/HD).

– Szkopuł w tym, że banki często tego nie robią, wychodząc z założenia, iż jeśli przedsiębiorca zakłada dodatkowe konto, to jest ono związane z działalnością gospodarczą – mówi Elżbieta Ochocka, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego Dalc i Ochocki. – Właściciel firmy musi więc sam obliczyć i odprowadzić do urzędu skarbowego podatek. Robi to jednak dopiero w terminie składania zeznania rocznego, czyli do 30 kwietnia następnego roku.

Ekspertka dodaje, że podatek od odsetek z lokat przedsiębiorca wpisuje w formularzu PIT-36 (jeśli rozlicza się według skali) lub PIT-36L (gdy płaci podatek liniowy). Można go też wykazać w formularzu PIT-38. Zwiększa on kwotę do zapłaty fiskusowi lub zmniejsza nadpłatę.

– Właściciel firmy powinien więc przede wszystkim zorientować się, czy bank, w którym trzyma pieniądze, potrąca podatek od zysków z lokat – podpowiada Janusz Menkina. – Nie zawsze wynika to z informacji o operacjach na koncie. Wiadomo natomiast, że bank nie pobierze podatku od zysków z lokaty założonej przez spółkę osobową (np. jawną albo komandytową). Nie jest ona bowiem podatnikiem PIT.

– Podatnikami są wspólnicy spółki osobowej i to oni muszą zapłacić daninę od przychodu z odsetek – tłumaczy Elżbieta Ochocka. – Spółka przekazuje im tylko informację o jego wysokości. Wspólnicy powinni go podzielić proporcjonalnie do udziałów w zysku.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Dariusz Gałązka, biegły rewident, partner w Grant Thornton

Z interpretacji i orzecznictwa wynika, że odsetki z lokat i depozytów zakładanych przez firmy nie są przychodem z działalności gospodarczej. Powinny jednak zostać wykazane w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa. Ewidencjonujemy je na odrębnym koncie analitycznym. Może się ono nazywać np. przychody z lokat albo z kapitałów pieniężnych. Po zakończeniu roku należy je zsumować (w spółkach osobowych dodatkowo podzielić między wspólników) i zapłacić zryczałtowany podatek. Nawet wówczas, gdy firma ma z działalności gospodarczej stratę. Oczywiście dotyczy to tylko podatników rozliczających się na podstawie ustawy o PIT. Osoby prawne opodatkują odsetki tak jak inne przychody z działalności gospodarczej.