Z końcem października tego roku wygaśnie przejściowe zwolnienie z akcyzy dla gazu ziemnego wynikające z unijnej dyrektywy 2003/96/WE. Dlatego Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmiany ustawy akcyzowej.

Projekt przewiduje spory zakres zwolnień. Dotyczą one zużycia w celach opałowych przez m.in. gospodarstwa domowe, urzędy i szkoły. Akcyzie nie będzie podlegało zużycie gazu przez elektrownie i elektrociepłownie.

Zwolnione będą też tzw. podmioty pośredniczące. Według projektu będą to mogli być wyłącznie polscy przedsiębiorcy.

Ci, którzy skorzystają ze zwolnień, będą musieli jednak prowadzić ewidencję zużycia gazu do celów opałowych.

Jednakże akcyzę zapłacą tzw. zakłady energochłonne. Chodzi o przedsiębiorców, którzy kupują gaz i u których udział tego zakupu w produkcji sprzedanej przekracza 10 proc. rocznie. Zdaniem Szymona Parulskiego, doradcy podatkowego z kancelarii Parulski i Wspólnicy, ustalenie wartości zakupu gazu w wartości sprzedanej na 10 proc. może oznaczać dla niektórych branż przemysłu pogorszenie sytuacji w stosunku do konkurentów z UE.

– Standard europejski to 3 proc. – od tej wysokości przysługuje zwolnienie z akcyzy, co oznacza, że niektóre polskie fabryki będą musiały płacić akcyzę, a ich bezpośredni konkurenci, np. z Niemiec, będą z niej zwolnieni – ocenia Parulski.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe