Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zajął stanowisko w kwestii rozliczenia refundacji przyznanych przez byłego pracodawcę w programie dobrowolnych odejść (numer interpretacji: IPTPB1/415- -626/12-4/KO).
Z pytaniem zwróciła się spółka, która w 2010 r. przejęła kilkanaście innych przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem węgla brunatnego oraz wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. Obecnie składa się z centrali i 12 oddziałów.
W latach 2011 i 2012 w spółce oraz w każdym z jej oddziałów wprowadzono programy dobrowolnych odejść w związku z nadwyżką zatrudnienia. Polegają one na rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron na wniosek uprawnionego pracownika. W zamian osoba odchodząca z firmy otrzymuje odszkodowanie. Poza tym pracownikowi, który zgodzi się na rozwiązanie umowy, firma zrefunduje koszty szkoleń w zakresie doskonalenia zawodowego. Może on otrzymać do 2 tys. zł refundacji, jeżeli przedłoży faktury dokumentujące wydatki w ciągu trzech lub sześciu miesięcy od zwolnienia, w zależności od zapisów programu.
Firma zapytała, czy wypłacane przez nią pieniądze są przychodem zwalnianych osób i w jaki sposób należy je rozliczyć.
Dyrektor IS stwierdził, że refundacja kosztów szkolenia stanowić będzie dla beneficjentów przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy. Nie jest to przychód ze stosunku pracy, gdyż dotyczy osób, z którymi rozwiązana została umowa o pracę.
Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi pobierać zaliczek na podatek dochodowy. Ma natomiast obowiązek wystawić byłym pracownikom informację PIT-8C, w której wykaże kwotę dofinansowania. Formularz za dany rok należy przekazać byłym pracownikom do końca lutego następnego roku.