Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w sprawie opodatkowania Polaków, którzy mają emerytury z USA w odpowiedzi na interpelacje poselską nr 9736.

Jeden z posłów zapytał o zmianę umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zwrócił uwagę, że przez obecnie rodacy otrzymujący amerykańską emeryturę płacą w obu krajach wysoki podatek.

Ministerstwo odpowiedziało, że 18 września 2012 r. złożyło wniosek do Rady Ministrów o zgodę na podpisanie nowej konwencji z USA. Rząd powinien udzielić takiej zgody do końca 2012 r. Następnie zostanie ustalony termin ceremonii podpisania konwencji, a jej ratyfikacja za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie.

„Istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że konwencja zacznie obowiązywać w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 2014 r." – czytamy.

Ministerstwo nie zdradziło szczegółów. Odpowiedziało jedynie, że nowa umowa będzie przewidywała rozdzielenie praw do opodatkowania świadczeń emerytalnych między umawiające się państwa. Ostateczny tekst umowy zostanie opublikowany po jej podpisaniu.

Obecnie obowiązująca umowa została podpisana w 1974 r. Przewiduje ona, iż polski rezydent podatkowy może być opodatkowany przez USA z tytułu uzyskanych tam dochodów,  np. emerytur. Na poczet należnych w Polsce podatków może zaliczyć daninę zapłaconą w Stanach Zjednoczonych. Jest to tzw. metoda odliczenia proporcjonalnego.

Resort zaznaczył jednak, że iż unikanie podwójnego opodatkowania nie może być zawsze utożsamiane z opodatkowaniem dochodu tylko w jednym państwie.

Prawo do opodatkowania może być podzielone pomiędzy oba państwa, a zatem emeryt zobowiązany jest do rozliczenia zarówno w USA, jak i w Polsce. Państwo jego rezydencji zobowiązane jest natomiast do zastosowania metody eliminacji podwójnego opodatkowania, określonej w umowie.