- Jesteśmy firmą, która prowadzi skup oraz sprzedaż dla rolników ryczałtowych. Faktury RR są wystawiane (i podpisywane przez rolników) na koniec miesiąca.
Zdarza się, że sprzedaż przewyższa zakup i wówczas nie ma przelewu dla danego rolnika. Może to trwać nawet dwa - trzy miesiące, jednak odliczenie z faktury RR dokonywane jest za miesiąc, w którym należałby się przelew (np. zakup – styczeń, odliczenie VAT z faktury RR w lutym; zakup w lutym, odliczenie VAT z faktury RR w marcu).
W przelewie za marzec, zrealizowanym 4 kwietnia 2012 r. w opisie są trzy faktury RR, również te po kompensacie, ale kwota przelewu dotyczy tylko faktury z marca 2012 r. Przykładowy opis przelewu: faktura RR 01 z 31 stycznia 2012 r.; faktura RR 02 z 28 lutego 2012 r.; faktura RR 03 z 31 marca 2012 r.).
Marcową fakturę odliczamy w kwietniu. Umowa z rolnikiem określa 14-dniowy termin realizacji przelewu od momentu zakończenia okresu rozliczeniowego. Okresem rozliczeniowym jest miesiąc. Czy postępujemy prawidłowo, odliczając poszczególne faktury w miesiącu należnej wpłaty oraz czy przelew, który jest realizowany za ostatni miesiąc, upoważnia nas do odliczenia faktury marcowej w kwietniu?
– pyta czytelnik.
Rozliczenie podatku naliczonego w fakturze VAT RR następuje w deklaracji za okres, w którym dokonano zapłaty należności z tej faktury RR. Jednym z niezbędnych warunków do odzyskania podatku naliczonego jest przekazanie w ciągu 14 dni kwoty należności wykazanej w fakturze VAT RR.
Zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, powinna nastąpić na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne, określającą dłuższy termin płatności.
Za datę dokonania zapłaty przyjmuje się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika zryczałtowanego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana (art. 116 ust. 7 ustawy o VAT).
Jednym z warunków dających prawo do odliczenia podatku naliczonego jest zatem to, aby nabywca produktów rolnych w odpowiednim terminie złożył dyspozycję przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.
Dla odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku nie jest zatem istotne, kiedy wystawiono fakturę VAT RR, a jedynie kiedy (w którym okresie rozliczeniowym) wydano dyspozycję przekazania środków pieniężnych na konto rolnika ryczałtowego.
Jeżeli między nabywcą produktów rolnych od podatnika ryczałtowego a tym podatnikiem ma miejsce wzajemna sprzedaż towarów i usług, to warunek zapłaty należności z faktury VAT RR dotyczy tylko tej części zapłaty, która jest różnicą między kwotą należności z tej faktury VAT RR a kwotą należności za towary i usługi nabyte przez rolnika ryczałtowego. Rozliczenie podatku naliczonego może nastąpić w deklaracji VAT, jeżeli w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury VAT RR zostanie dokonana wpłata na konto rolnika ryczałtowego – tzn. złożono dyspozycję bankową.
Jeżeli podatek naliczony wynikający z faktury VAT RR rozliczy się w deklaracji VAT za inny okres rozliczeniowy (wcześniejszy albo późniejszy), to urząd skarbowy stwierdzi zaniżenie zobowiązania podatkowego za dany miesiąc albo zawyżenie podatku naliczonego, a co za tym idzie – zawyżenie zwrotu podatku.
—Iwona Żurawlow-Pawlikowska doradca podatkowy