Rachunek firmowy to taki, z którego są dokonywane płatności za zakupy związane z działalnością i wpływają należności za sprzedane towary bądź usługi. Tak uważa Izba Skarbowa w Bydgoszczy (numer interpretacji: ITPB1/415-928/12/HD).
O interpretację wystąpił właściciel firmy produkującej maszyny rolnicze. Ponieważ ma wolne środki finansowe, zawarł z bankiem umowę o automatyczne depozyty. Zgodnie z nią pieniądze z firmowego rachunku powyżej 10 tys. zł przenoszone są na subkonto. Z tych kwot nie są dokonywane płatności za towary i usługi, na subkonto nie wpływają też należności za sprzedane maszyny.
Zdaniem przedsiębiorcy odsetki od depozytów należy doliczać do przychodów z działalności gospodarczej.
Fiskus się z tym nie zgodził. Powołał się na art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o PIT, zgodnie z którym firmowym przychodem są odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z działalnością. Chodzi o rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju firmowe płatności. Jeśli od zgromadzonych na nich środków narosną odsetki, należy uznać, że zostały otrzymane w związku z działalnością.
Nie są natomiast z nią związane wolne środki pieniężne przechowywane na bankowych lokatach. Odsetki od nich nie są zatem firmowym przychodem i nie powinny być wykazywane w księgach rachunkowych.
Jest to przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany 19-proc. ryczałtem. Płatnikiem jest bank, co oznacza, że to on powinien podatek obliczyć, potrącić i odprowadzić do urzędu skarbowego.