Od 8 grudnia wchodzą w życie trzy ustawy zmieniające umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania: z Kanadą, Islandią i San Marino. Każda z nich ma inny zakres.
Zmiana umowy z Islandią będzie miała znaczenie dla osób fizycznych, które wyjeżdżają do pracy w tym kraju. Zakłada ona stosowanie metody wyłączenia z progresją zamiast metody proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że polski rezydent, który ma dochody wyłącznie z Islandii, nie będzie już musiał dopłacać podatku w Polsce. Wprowadzona zostanie także pełna klauzula wymiany informacji podatkowych z tym krajem, podczas gdy dotychczas stosowana była skrócona.
Z kolei zawarcie umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych z San Marino sprawi, że terytorium to zostanie wykreślone z listy krajów stosujących szkodliwe praktyki podatkowe. Umowa pozwoli fiskusowi sprawdzić, czy podatnicy osiągający dochody w San Marino płacą daninę odpowiedniej wysokości.
W umowie Kanadą nowością będzie stawka daniny od dywidend. Dla osoby uprawnionej mającej co najmniej 10 proc. kapitału w spółce wypłacającej dywidendę opodatkowanie u źródła obniżono z 15 do 5 proc. Podatek od odsetek zostanie obniżony z 15 do 10 proc.
podstawa prawna:
- ustawy ratyfikacyjne z 10 i 12 października 2012 r. DzU z 23 listopada, poz. 1294, 1295, 1296