Proceder wyłudzeń VAT od Skarbu Państwa się nasila – alarmuje Polska Unia Dystrybutorów Stali. Chodzi o przywóz prętów stalowych z innych krajów UE, głównie z Łotwy, poprzez pośredników, którzy nie odprowadzają VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a sami znikają. – Strata z tego tytułu dla budżetu wyniosła w 2011 r. ok. 300 mln zł, a w 2011 r. nawet ok. 400 mln zł – powiedział Robert Wojdyna z PUDS na konferencji prasowej.
Branża stalowa wystąpiła z „deklaracją odpowiedzialnego handlu wyrobami hutniczymi". Sygnatariusze porozumienia odcinają się od uczestnictwa w handlu z udziałem „znikających pośredników" i deklarują współpracę z organami państwowymi.
Poszkodowane w tym procederze mogą być nie tylko firmy z branży stalowej, ale także podatnicy VAT, którzy nabywają nielegalnie przywożoną stal. Zdarzało się, że urzędy skarbowe odmawiały im prawa do odliczenia tego podatku. Powoływały się przy tym np. na to, że faktura za stal została wystawiona przez podmiot nieistniejący. Firmy były bezradne, zwłaszcza że fiskus domagał się od nich udowadniania, że nie były zamieszane w przestępczy proceder.
Eksperci wskazują, że wkrótce pojawi się szansa na odzyskanie tego podatku. – Istnieje możliwość wzruszenia ostatecznej decyzji organu skarbowego, gdy ma na nią wpływ orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE – przypomina Alicja Sarna, doradca podatkowy z kancelarii MDDP.
A właśnie nabycia od nieuczciwego podatnika dotyczyły wydane 21 czerwca 2012 r. wyroki w sprawach C-80/11 (Mahageben) i C-142/11 (David). Trybunał zauważył tam m.in., że obowiązek kontroli w celu wykrycia nieprawidłowości spoczywa na organach podatkowych, a nie na nabywcach towarów.
– Podatnik VAT nie musi zatem sam szczegółowo sprawdzać, czy jego kontrahent działa uczciwie i czy należycie rozlicza się z organami skarbowymi. Wystarczy zachowanie zwykłej staranności kupieckiej – zauważa Alicja Sarna. Również wydane w czerwcu 2012 r. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. I FSK 1200/11 i I FSA 1201/11) przerzucają na fiskusa obowiązek udowodnienia, że podatnik nie działał w dobrej wierze.
Wznowienia postępowań, do których podstawą jest art. 240 § 1 pkt 11, będą możliwe na wniosek stron w terminie do miesiąca od ogłoszenia sentencji wspomnianych wyroków Trybunału w Dzienniku Urzędowym UE. Jeszcze czekają one na publikację.
– Należy mieć nadzieję, że polskie władze skarbowe będą respektowały prawo podatników do wznowienia postępowania i odzyskania zapłaconego VAT – mówi Alicja Sarna.