W wydanej 8 marca interpretacji prawa podatkowego dyrektor poznańskiej izby skarbowej odpowiedział na pytanie zakonników ogrzewających węglem swoje pomieszczenia klasztorne, jak i budynek świątyni.
Zakonnicy byli przekonani, że kupowany węgiel jest w całości zwolniony z podatku akcyzowego, bo - jak argumentowali - klasztor jest porównywalny do gospodarstwa domowego, a kościół nie jest miejscem działalności gospodarczej. Jednak zdaniem Izby zwolnienie od akcyzy dotyczy tylko węgla kupowanego do ogrzewania pomieszczeń klasztornych, bo - jak wyjaśniła - klasztor mieści się w pojęciu gospodarstwa domowego. Tymczasem, według ustawy o akcyzie, wszystkie gospodarstwa domowe są zwolnione z tego podatku.
- Gospodarstwo domowe to przede wszystkim zabudowania związane z pomieszczeniami mieszkalnymi (służy jako miejsce stałego zamieszkania, w którym koncentruje się ogół spraw, obowiązków rodzinnych domowych) - wytłumaczyła Izba. Natomiast kościół jako miejsce kultu i sprawowania sakramentów służy innym celom - czytamy w treści interpretacji. - Nie jest ani pomieszczeniem stałego zamieszkania jego mieszkańców, ani budynkiem związanym z takim pomieszczeniem - wyjaśniła IS. Dlatego - jej zdaniem - kościół nie może korzystać ze zwolnienia od akcyzy.
Izba przypomniała, że zasadniczo obrót wyrobami akcyzowymi jest objęty akcyzą. Wprawdzie w art. 31a ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym są wymienione zwolnienia, ale - co podkreślono w interpretacji - nie dla akcyzy kupowanej do ogrzewania kościołów.
Sygnatura: ILPP3/443-2/12-4/TW