W przypadku refakturowania takich kosztów jak prąd, woda, gaz, ścieki, telefony itp. przyjęło się, że mamy do czynienia z wykonaniem przez refakturującego usługi innej, niż ta, której refakturowanie dotyczy. W związku z tym przychód należny z tytułu refakturowania usług jest wykazywany w dacie wystawienia refaktury, niezależnie, jakiego okresu dotyczy ta refaktura.

Jest to zgodne z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), w świetle którego za datę powstania przychodu uważa się dzień wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury. Refakturujący fizycznie nie świadczy usługi na rzecz odbiorcy refaktury, zatem jedynie moment wystawienia refaktury może być przesłanką powstania przychodu z tego tytułu.

Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe (zob. interpretacje Izby Skarbowej w Warszawie z 1 września 2009 r., IPPB3/423-384/09-2/EŻ) oraz z 18 września 2009 r., IPPB3/423-443/09-2/KK).

Refakturującym, którzy chcieliby zachować współmierność kosztów i przychodów w danym okresie, pozostaje jedynie zawarcie w umowie z kontrahentem odpowiednich sformułowań dotyczących okresowego rozliczania refakturowanych kosztów. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 14 ust. 1e ustawy o PIT, przychód powstanie w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze.

Jeśli więc okres rozliczeniowy będzie określony w tym samym miesiącu, w którym zostanie wystawiona faktura dokumentująca poniesienie refakturowanego kosztu, wystawienie refaktury w późniejszym okresie nie będzie opóźniało wykazania przychodu, dzięki czemu przychód i koszt jego uzyskania zostaną wykazane w tym samym czasie.

—Maciej Jurczyga doktor nauk ekonomicznych, biegły rewident, prezes zarządu Biura Rachunkowego Jurczyga sp. z o.o. w Pilchowicach

Czytaj także w serwisie:

Prawo w firmie

»

VAT

»

faktury