Termin upływa 20 stycznia. Jeśli go przeoczymy, będziemy się rozliczać tak jak w zeszłym roku.
Kto musi pamiętać o tej dacie? Przykładowo przedsiębiorca, który zdecydował, że w tym roku lepiej przejść ze stawki liniowej na skalę podatkową. Także ten, który jest w odwrotnej sytuacji – w zeszłym roku płacił daninę według skali, a teraz uznał, że lepiej rozliczać się podatkiem liniowym.
O zmianie zasad opodatkowania musi poinformować urząd także właściciel firmy, który płacił poprzednio ryczałt albo kartę podatkową, a teraz chce być na skali. Fiskus musi też wiedzieć o jego przejściu na podatek liniowy. Zawiadomienie trzeba złożyć także w razie przejścia na ryczałt lub kartę podatkową.
Rezygnując z form ryczałtowych, musimy na 1 stycznia założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ciągu 20 dni informujemy o tym urząd skarbowy. Podobnie będzie, jeśli wcześniej prowadziliśmy księgi rachunkowe, a teraz zakładamy księgę podatkową. Informację o zmianie formy rozliczania (np. z ryczałtu na skalę) oraz o założeniu księgi przychodów i rozchodów możemy zamieścić w jednym piśmie.
20 stycznia to także ważny termin dla właścicieli wynajmowanych nieruchomości. Oni również mają możliwość manewru. Mogą płacić ryczałt, rozliczać się według skali albo – jeśli zajmują się wynajmem na dużą skalę – założyć działalność i odprowadzać podatek liniowy. Jeśli uznają, że w tym roku warto zmienić formę opodatkowania, powinni dzisiaj poinformować o tym urząd skarbowy.
Zawiadomienie muszą złożyć też osoby planujące rozliczać się z fiskusem co kwartał. Chyba że już wcześniej korzystały z tej możliwości.
Poinformować urząd muszą też małżonkowie, którzy chcą, aby przychody z najmu rozliczało ryczałtem tylko jedno z nich.
Zawiadomienie warto złożyć w urzędzie osobiście i zachować kopię z potwierdzeniem odbioru. Ewentualnie wysłać je listem poleconym i zachować potwierdzenie nadania.
Chcesz coś zmienić, poinformuj urząd
Dzisiaj upływa termin na złożenie zawiadomienia o:
- zmianie formy rozliczania na podatek liniowy lub wyborze takiej formy przez rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej,
- zmianie formy rozliczania na skalę podatkową,
- zmianie formy rozliczania na ryczałt lub wyborze takiej formy przez rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej,
- zmianie formy rozliczania na kartę podatkową lub wyborze takiej formy przez rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej,
- zmianie formy rozliczania przychodów z najmu na zasady ogólne,
- zmianie formy rozliczania przychodów z najmu na ryczałt
lub wyborze takiej formy przez rozpoczynających wynajem,
- rozliczaniu przychodów z najmu ryczałtem przez jedno
z małżonków,
- wyborze rozliczania ryczałtu co kwartał (jeśli poprzednio płacony był co miesiąc).