Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 29 czerwca 2011 r. (IBPP1/443-479/ 11/LSz).
Dotyczyła ona przedsiębiorstwa świadczącego usługi opieki nad osobami w podeszłym wieku i osobami niepełnosprawnymi. Jak wskazał wnioskodawca, w ramach tych usług wykonywane są różne czynności, których celem jest utrzymanie podopiecznego w dobrej kondycji psychofizycznej, umożliwienie mu pozostania we własnym domu pomimo podeszłego wieku czy występujących schorzeń. Opieka obejmuje, m.in. pomoc przy przygotowywaniu posiłków czy robieniu zakupów.
Pracownicy przedsiębiorstwa wykonują także podstawowe czynności porządkowe, których nie może wykonać samodzielnie osoba objęta opieką, jednak jedynie w takim zakresie, w jaki są one niezbędne do wykonania kompleksowej usługi opiekuńczej nad podopiecznym. Wnioskodawca wskazał dodatkowo, że w przeszłości dzielił wartość wynagrodzenia za świadczenie usługi opiekuńczej na dwie części.
Jedną część, obejmującą czynności porządkowe, opodatkowywał podstawową stawką VAT, a pozostałą część traktował jako zwolnioną z opodatkowania. Uznał jednak, że dotychczasowy sposób postępowania był nieprawidłowy. Jak podkreślił, usługa opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku, która jest zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT, jest usługą kompleksową, na którą może składać się szereg różnorakich czynności.
Ich zakres jest różny w poszczególnych przypadkach i zależy od stanu zdrowia podopiecznego oraz warunków, w których mieszka. Podatnik uznał, że w tej sytuacji powinien być brany pod uwagę cel wykonywanych czynności – wszystkie te, które łącznie realizują cel, jakim jest opieka nad daną osobą, powinny być traktowane jednolicie do celów podatkowych, a w konsekwencji podlegać zwolnieniu z VAT.
Izba skarbowa przychyliła się do tego stanowiska i wskazała, że jeśli usługi opieki wykonywane są w domu podopiecznego, a czynności porządkowe są wykonywane tylko w takim zakresie, w jaki są niezbędne do wykonania kompleksowej usługi opiekuńczej nad podopiecznym, to korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.
Organ podatkowy podkreślił konieczność oceny celu realizacji czynności wchodzących w skład jednej usługi złożonej. Jeśli podatnik wykonuje zadania, które mogłyby być przedmiotem niezależnych transakcji (opodatkowanych na różnych zasadach), to w określonych sytuacjach, o ile służą one łącznie osiągnięciu jednego celu, mogą być uznane za jedną usługę kompleksową, co sprawi, że zostaną opodatkowane według ujednoliconych reguł.