Jedna z posłanek zwróciła uwagę, że wchodząca w życie ustawa akcyzowa, która wprowadza podatek na wyroby węglowe, nie zawiera żadnych przepisów przejściowych. Zapytała, czy w związku z tym przedsiębiorstwa, zakłady komunalne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które mają zapasy węgla, będą musiały zarejestrować się w urzędzie celnym i płacić daninę. Jej zdaniem przepisy te są wewnętrznie sprzeczne i niespójne, co spowoduje ogromne zamieszanie na rynku.
Ministerstwo Finansów zaprzeczyło tym zarzutom, zaznaczając, że nie potrzeba zmiany przepisów (odpowiedź na interpelację poselską nr 79). Przypomniało też, że 1 stycznia 2012 r. wygasa okres przejściowy i zgodnie z prawem UE Polska musi nałożyć akcyzę na wyroby przeznaczone do celów opałowych, jak węgiel kamienny i brunatny oraz koks.
Zgodnie z odpowiedzią wyroby węglowe zostaną opodatkowane na ostatnim etapie obrotu, czyli w momencie sprzedaży temu, kto je zużyje i nie korzysta z żadnego zwolnienia ze względu na ich przeznaczenie.
Wydobycie bez daniny
Według resortu wprowadzenie przepisów przejściowych dotyczących zapasów zgromadzonych przed 2 stycznia 2012 r. nie było konieczne, ponieważ ani wydobycie, ani produkcja, ani też posiadanie wyrobów węglowych nie jest przedmiotem opodatkowania akcyzą.
MF zaznaczyło, że sam fakt posiadania po 1 stycznia 2012 r. rezerw wyrobów węglowych nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego. W tej sytuacji nie można było wprowadzić przepisu, który zobowiązywałby podmioty mające zapasy, by dokonały tzw. spisu z natury. Oznaczałoby bowiem w praktyce nakładanie obowiązków podatkowych na podmioty niebędące podatnikami.
Z kolei wprowadzenie przepisów przejściowych, przewidujących zwolnienie dla podmiotów zużywających w nowym roku zgromadzone wcześniej zapasy węgla, byłoby niezgodne z prawem wspólnotowym.
W rezultacie opodatkowaniu będzie podlegał ten podmiot, któremu nie przysługuje żadne zwolnienie od akcyzy, który jednocześnie posiada zapasy węgla nabyte przed końcem 2011 r. i zużyje je w nowym roku na cele opałowe w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 9a ust. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym).
W miarę zużycia
„Obowiązek podatkowy będzie powstawał systematycznie w miarę zużywania wyrobów węglowych. Tak samo podmiot ten będzie obowiązany składać deklaracje podatkowe w akcyzie i dokonywać jej rozliczenia od zużytych wyrobów węglowych" – uważa wiceminister Jacek Kapica.
Resort odniósł się też do sytuacji, w której wyroby węglowe zostaną wykorzystane na potrzeby wspólnoty mieszkaniowej rozumianej jako ogół właścicieli lokali (gospodarstw domowych) wchodzących w skład określonej nieruchomości. W takiej sytuacji na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym stosuje się zwolnienie przewidziane dla gospodarstw domowych. Jak zaznacza MF, termin „gospodarstwo domowe" jest pojęciem z zakresu ekonomii i nie ma obowiązku definiowania go na potrzeby ustawy podatkowej.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.pogroszewska@rp.pl
Opinia dla "Rze"
Marcin Brzezin starszy konsultant w Accreo Taxand
Problem węgla znajdującego się w magazynach lub piwnicach osób używających go do ogrzewania domów czy zakładów produkcyjnych faktycznie nie jest rozwiązany. Po 2 stycznia 2012 r. podmioty posiadające zapasy węgla i zużywające go do celów opałowych będą musiały się zarejestrować dla potrzeb akcyzy oraz wykonywać obowiązki ciążące na podatnikach podatku akcyzowego (składanie deklaracji i zapłata podatku). Proponowane w interpelacji rozwiązanie (spis z natury) nie rozwiązywałoby problemu. Bardziej trafnym posunięciem wydaje się zwolnienie od akcyzy określonej ilości węgla posiadanego na dzień wejścia w życie nowych przepisów.