Korespondencja otrzymywana z urzędu przeważnie zawiera pouczenie o możliwości i trybie, w jakim podatnik niezadowolony z rozstrzygnięcia może próbować je podważyć przed organem wyższej instancji lub w sądzie. Odpowiednie pouczenie jest niezbędnym elementem m.in. interpretacji indywidualnej, decyzji, postanowienia czy wezwania do usunięcia braków formalnych w różnego rodzaju podaniach.

Już z ogólnej zasady zaufania do organów administracyjnych wynika, że stosowanie się do wskazówek fiskusa nie może obywatelowi zaszkodzić. Mówi o tym wprost art. 214 ordynacji podatkowej: nie może szkodzić stronie błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania, wniesienia powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego albo brak takiego pouczenia (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60).

Choć przepis ten wymienia tylko kilka możliwych sytuacji błędnego pouczenia lub jego braku, ze względu na przywołaną zasadę zaufania do organów w praktyce ma szersze znaczenie.

14 dni na odwołanie od decyzji liczy się od jej skutecznego doręczenia

Nie oznacza to wcale, że gdy np. przewidziany jest 14-dniowy termin na dokonanie jakiejś czynności, a organ nie powiadomił nas w ogóle o możliwości jej dokonania, nie obowiązuje nas żaden termin.

Termin ustalony w  ustawie rozpoczyna bieg z mocy prawa, np. 14 dni na odwołanie się od decyzji biegnie od jej skutecznego doręczenia.

Ordynacja podatkowa przewiduje możliwość przywrócenia terminu, jeśli podatnik uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że właśnie z tego trybu powinien skorzystać obywatel błędnie poinformowany przez urzędników.

Zgodnie z art. 163 § 2 ordynacji podatkowej podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia. Jednocześnie z jego wniesieniem należy dopełnić czynności, dla której ten termin był określony. Organem, do którego należy się zwrócić, jest organ właściwy w kwestii, którą chcemy załatwić, a w sprawach przywrócenia terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia – organ właściwy do rozpatrzenia tych środków odwoławczych.

 

Czytaj też:

Limit zobowiązuje

Fiskus wie, co zrobić, by podatek się nie przedawnił

Czterdzieści lat minęło, ale podatek się nie przedawnił

 

Zobacz więcej:

» Dobra Firma » Podatki i księgi » W urzędzie skarbowym » Terminy