Deklaracje, w tym również te składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, mogą być podpisywane przez pełnomocnika, co wynika z art. 80a ordynacji podatkowej (dalej op). Deklaracja podpisana przez pełnomocnika, zgodnie z zakresem udzielonego pełnomocnictwa, nie musi już zawierać podpisu podatnika, wobec czego jest to rozwiązanie wygodne i dla samego podatnika, i dla osób, którym powierzono obsługę księgową.

Zgodnie z art. 137 § 1 op pełnomocnikiem może być jedynie osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że podatnik może udzielić pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji konkretnej osobie fizycznej wyznaczonej przez biuro do podpisywania deklaracji klienta, np. właścicielowi biura – jeśli jest nim osoba fizyczna, członkowi zarządu – jeśli biuro rachunkowe jest osobą prawną itd.

Pełnomocnictwa nie można natomiast udzielić firmie, która świadczy usługi księgowo-kadrowe, np. spółce z o.o. Wyjątkiem jest sytuacja, w której firmą jest osoba fizyczna.

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz ewentualne zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa należy złożyć organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy.

Jeśli deklaracje podatnika są składane drogą elektroniczną, to wówczas również mogą być one podpisywane przez pełnomocnika. W tym celu podatnik powinien złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników, stosowne upoważnienie na formularzu

UPL-1. Natomiast ewentualne zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa wymaga od podatnika złożenia formularza OPL-1.