Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 2 marca 2011 (IPPB5/423-905/10-5/RS).
Spółka z o.o. w organizacji zamierzała nabyć akcje spółki komandytowo-akcyjnej (dalej s.k.a.), z tytułu których w przyszłości mogła otrzymać dywidendę.
Pytała, czy powinna rozliczyć się z tego dochodu, płacąc zaliczkę na CIT w momencie powstania roszczenia o wypłatę tej dywidendy.
Jej zdaniem dochód ten powinien podlegać opodatkowaniu dopiero w momencie faktycznej wypłaty, o czym mówi art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, ponieważ dopiero w tym momencie można mówić o przychodzie należnym akcjonariuszowi s.k.a. Nieracjonalne byłoby przyjęcie, że pomimo braku wypłaty dywidendy po stronie akcjonariusza powstaje obowiązek comiesięcznego wpłacania zaliczek na CIT.
Izba nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreśliła, że spółka, jako akcjonariusz s.k.a. zobowiązana będzie do wpłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego. Ustawodawca nie przewidział możliwości szczególnego traktowania dochodów akcjonariusza s.k.a. z posiadanego prawa do udziału w jej zysku.
Ewentualna dywidenda wypłacona akcjonariuszowi w roku następnym będzie neutralna podatkowo w zakresie, w jakim została opodatkowana w formie zaliczek za rok poprzedni. Nie można przyjąć, że akcjonariusz s.k.a. mógłby rozliczać się z CIT tak samo jak akcjonariusz spółki akcyjnej, opodatkowując dochód z dywidendy raz w roku.
Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC
Komentuje Monika Mystkowska, starsza konsultantka w Dziale Prawnopodatkowym PwC:
Brak jednoznacznych uregulowań dotyczących opodatkowania akcjonariusza s.k.a. rodzi liczne wątpliwości interpretacyjne.
S.k.a. jest spółką osobową, która dla celów podatkowych jest podmiotem transparentnym, tzn. wszelkie przychody i koszty podatkowe bezpośrednio przypisywane są jej wspólnikom. W przypadku osób prawnych będących wspólnikami (akcjonariuszami) s.k.a. zastosowanie mają zasady ogólne opodatkowania wspólników spółki osobowej, wyrażone w art. 5 ustawy o CIT.
Zgodnie z nim przychody i koszty z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z innymi przychodami danego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku.
Akcjonariusz s.k.a. powinien więc na zasadach ogólnych uiszczać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy tak jak inni wspólnicy spółek osobowych, tj. z uwzględnieniem w comiesięcznych rozliczeniach przychodów i kosztów osiąganych przez s.k.a.
Nie sposób jednak pominąć, że w przypadku akcjonariusza prawo do udziału w zysku s.k.a. wynika z posiadanego prawa majątkowego w postaci akcji. W związku z tym podstawowa różnica między akcjonariuszami s.k.a. a wspólnikami spółek osobowych polega na tym, że prawo do dywidendy będzie przysługiwało akcjonariuszowi tylko pod warunkiem, że na dzień podziału zysku będzie posiadał akcje s.k.a.
Natomiast wszyscy inni wspólnicy spółek osobowych zasadniczo posiadają prawo do udziału w zysku za cały okres, w którym byli wspólnikami. Pojawia się zatem wątpliwość, czy nie powinno się akcjonariuszy s.k.a. traktować inaczej niż pozostałych wspólników spółek osobowych.
Tym samym przychód uzyskany z tytułu udziału w zysku w s.k.a. rozliczyć poprzez zapłatę zaliczki na podatek dochodowy dopiero w miesiącu, w którym powstało po jej stronie roszczenie o wypłatę dywidendy.
Orzeczenia sądów administracyjnych dotyczące tego zagadnienia są niejednolite. Część przychyla się do stanowiska, że po stronie akcjonariuszy s.k.a. w ciągu roku nie powstaje przychód należny (aż do momentu powstania roszczenia o wypłatę dywidendy).
Natomiast organy podatkowe zdają się jednomyślne, wyrażając pogląd, że ich przychody z dywidendy powinno się opodatkowywać tak samo jak przychody innych wspólników spółek osobowych. Konsekwentnie, zdaniem władz skarbowych, moment uzyskania przychodów przez wspólnika (podlegających CIT) należy zatem utożsamiać z momentem uzyskania przychodu przez transparentną spółkę.
Również w komentowanej interpretacji izba skarbowa przychyliła się do tego stanowiska. W konsekwencji takiego podejścia akcjonariusze s.k.a. mają obowiązek ustalania dochodu zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o CIT, tj. proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku spółki, oraz obowiązek wpłacania w trakcie roku podatkowego zaliczek na CIT według zasad określonych w ustawie.
Na koniec warto wskazać, że rozstrzygnięciem sporu, czy dochód akcjonariusza s.k.a. podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłacanej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysków czy też na bieżąco w miesięcznych zaliczkach, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy o CIT, zajmuje się obecnie poszerzony skład NSA, do którego 7 marca 2011 skierowano stosowne zapytanie.
Czytaj również:
Zobacz serwisy:
PIT i CIT » Spółki » Dywidendy i udziały w zysku
Spółki » Rozliczenia podatkowe wspólników » Spółka komandytowo-akcyjna