Ministerstwo Finansów przygotowało kolejny projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT).
Nowela dostosowuje polskie prawo do ustawodawstwa unijnego, a konkretnie do przyjętego 15 marca 2011 r. przez Radę UE rozporządzenia wykonawczego nr 282/2011 ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnotowego systemu podatku od wartości dodanej, które zacznie być stosowane od 1 lipca 2011 r.
Sporo definicji do zmiany
Rozporządzenie Rady UE, które wprowadza m.in. precyzyjniejsze definicje siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania oraz zwykłego miejsca pobytu, wymusza – jak twierdzi MF – dokonanie stosownych zmian w polskiej ustawie.
Jest szansa, że także na gruncie naszego prawa przedsiębiorcy nie będą mieli wątpliwości, co jest siedzibą, a co np. stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.
Istotne jest to podczas ustalania miejsca opodatkowania transakcji. Znaczenie ma bowiem miejsce, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
MF chce też poprawić definicję miejsca świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. Zmieniona ma być ponadto definicja miejsca świadczenia usług w zakresie transportu towarów na rzecz podatników z kraju, z innego państwa UE i spoza Wspólnoty, usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami oraz usług telekomunikacyjnych lub nadawczych radiowych i telewizyjnych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami.
Projekt wprowadza także uproszczoną rejestrację na potrzeby VAT i uproszczony system jego rozliczania przez podmioty zagraniczne świadczące usługi międzynarodowego przewozu drogowego osób. Chodzi o usługi polegające na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza Polską. Warunkiem skorzystania z tych ułatwień ma być niekorzystanie przez te podmioty z możliwości odliczenia podatku naliczonego, otrzymania zwrotu VAT czy zwrotu różnicy podatku. W ten sposób MF zamierza wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 6 maja 2010 r. (sygn. C-311/09).
– To jest dobry kierunek zmian, który powinien uprościć rozliczenia zagranicznych firm w Polsce. Propozycje ministerstwa wymagają jednak gruntownej analizy ze względu chociażby na ostatni tryb uchwalania zmian do ustawy – uważa Joanna Rudzka, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Koniec ograniczeń
Wykonaniem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu (wyrok z 22 grudnia 2010 r., sygn. C-438/09 Dankowski) będzie też zniesienie zakazu odliczania podatku naliczonego z faktur, które zostały wystawione przez podmiot niezarejestrowany jako podatnik VAT, czyli nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących.
– Planowane zmiany w ustawie o VAT dostosowują treść polskich przepisów do rozporządzenia Rady nr 282/2011. W zakresie definicji służących do określania miejsca świadczenia usług powinny być pomocą w precyzyjnym określeniu, w którym kraju Unii powinno nastąpić opodatkowanie VAT – podkreśla Wojciech Kotala, doradca podatkowy w kancelarii DLA Piper Wiater.
Nowe polskie przepisy mają wejść w życie – z kilkoma odstępstwami – 1 lipca 2011 r.
etap legislacyjny
uzgodnienia międzyresortowe
Roman Namysłowski - starszy menedżer w Ernst & Young
Zmiany trzeba wprowadzić głównie po to, żeby dostosować pojęcia z przepisów dotyczących miejsca opodatkowania do nowo przyjętego rozporządzenia unijnego. Ujednolicenie pozwoli osiągnąć większą spójność zasad opodatkowania świadczenia usług. Pozostałe zmiany są reakcją na wyroki TSUE, który uznał niektóre przepisy naszej ustawy za niezgodne z prawem unijnym. Jednym słowem – są to zmiany porządkujące. Szkoda tylko, że to kolejna zmiana ustawy o VAT w stosunkowo krótkim czasie, co z całą pewnością nie wywoła entuzjazmu podatników.