Resort finansów opublikował 16 marca pierwszą w tym roku interpretację ogólną, dotyczącą rozliczenia fundowanych przez pracodawców okularów i szkieł kontaktowych (sygn. DD3/033/30/CRS/11/95).

Stanowisko ministra jest bardzo racjonalne i korzystne dla podatników. Należy się spodziewać, że położy to kres sprzecznym interpretacjom organów podatkowych.

Przedstawiciele fiskusa mieli wątpliwości, jak interpretować art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT, który zwalnia od podatku świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych  przepisów.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 1 grudnia 1998 r. pracodawca musi zapewnić okulary korygujące wzrok, jeżeli badania okulistyczne w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy komputerze.

Zdarzało się, że organy podatkowe kwestionowały zwolnienie z PIT dla soczewek kontaktowych lub twierdziły, że warunkiem zwolnienia jest wystawienie faktury na firmę, nie na pracownika. Pracodawcy nie mieli pewności, czy stosowane przez nich praktyki nie staną się w przyszłości przyczyną sporu.

Ministerstwo Finansów jednoznacznie stwierdziło w interpretacji, że z podatku są zwolnione nie tylko nieodpłatne świadczenia polegające na opłaceniu pracownikowi okularów. Na równi z okularami należy traktować zakup soczewek kontaktowych, których stosowanie zaleci przy obsłudze komputera lekarz specjalista. Dotyczy to  wad wzroku, których nie można skorygować   okularami.

Firmy mogą przyjąć elastyczne ustalenia dotyczące dokumentowania zakupu okularów lub soczewek kontaktowych. Nie ma znaczenia, czy faktura zakupu zostanie wystawiona na pracownika czy na firmę. W obu przypadkach obowiązuje zwolnienie z podatku .

Bardzo ważny dla firm może też być ten fragment interpretacji , w którym resort odnosi się do limitu zwrotu za okulary lub szkła kontaktowe. Według MF ustalenie limitu  jest zasadne. Powinien on  być tak skalkulowany, aby umożliwiał  zakup okularów zgodnych z zaleceniem lekarza.

Przepisy nie ograniczają kwoty zakupu okularów, która jest zwolniona z PIT, co potwierdza Ministerstwo Finansów. Powinna to być oczywiście rozsądna suma, zgodna z cenami rynkowymi. Nie ma żadnych powodów, by sztucznie ją zaniżać, gdyż w ten sposób nie uda się spełnić zaleceń lekarskich.

Szkoda , że minister nie korzysta częściej z możliwości wydania interpretacji ogólnej, gdyż pozwoliłoby to rozstrzygnąć także inne wątpliwości dotyczące stosowania przepisów podatkowych.

Autorka jest doradcą podatkowym w MDDP

Czytaj też:

Więcej informacji o refundacji pracownikom okularów korekcyjnych w serwisie:

BHP » Okulary