Projekt nowelizacji [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr%2054poz%20535a.asp]ustawy o podatku od towarów i usług[/link], nad którym proceduje obecnie Sejm, przewiduje zmiany w rozliczaniu dostawy towarów, dla której miejscem opodatkowania VAT jest Polska. Gdy taka dostawa jest wykonywana przez zagranicznych podatników na rzecz polskich przedsiębiorców, ci ostatni będą mieli obowiązek rozliczyć w Polsce VAT z tytułu tej transakcji.
Bez znaczenia pozostaje, czy zagraniczny dostawca jest zarejestrowany dla celów VAT w Polsce i czy naliczy ten podatek przy sprzedaży towarów polskiemu przedsiębiorcy. [b]To na tym ostatnim będzie ciążyć obowiązek samonaliczenia podatku, a jeśli otrzyma fakturę z polskim VAT od zagranicznego kontrahenta, nie będzie mógł go odliczyć[/b].
Wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy dostawa odbywa się w ramach sprzedaży wysyłkowej i kiedy zagraniczny podatnik ma w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, które uczestniczy w transakcji.
Opisywana zmiana będzie mieć podwójny skutek. Muszą się na nią przygotować zagraniczni przedsiębiorcy, którzy są zarejestrowani na VAT w Polsce. Po nowelizacji przepisów, co do zasady, nie będą oni wykazywać sprzedaży opodatkowanej VAT w naszym kraju, co wpłynie na wydłużenie terminu przysługującego im zwrotu podatku z tytułu dokonywanych w Polsce zakupów.
Przygotować muszą się też polskie firmy nabywające towary od zagranicznych kontrahentów. Po zmianie regulacji będą bowiem zobowiązane do samonaliczania VAT od większości dostaw towarów wykonanych na ich rzecz przez zagraniczne firmy.
[b]Nowe reguły dotkną szczególnie międzynarodowe grupy, które dystrybuują towary za pośrednictwem zagranicznych spółek nieposiadających w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności.[/b] Rozliczanie VAT w ramach tych grup będzie musiało istotnie się zmienić.
W dużej części przypadków podmioty takie (zajmujące się obrotem towarowym, bez stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce) nie będą rozliczać VAT, w związku z czym dalsza ich rejestracja dla celów tego podatku w Polsce może nie być uzasadniona.
Co ciekawe, z uwagi na brak przepisów przejściowych w projekcie nowelizacji ustawy o VAT, opisywana zmiana może dotknąć zagranicznych i polskich podatników „z dnia na dzień”, dlatego warto przygotować się do niej odpowiednio wcześnie.
[b]Przewidywana data wejścia w życie noweli to 1 kwietnia 2011 r.[/b]