Jeżeli firma wykazuje stratę za dany rok podatkowy lub rozlicza stratę z lat ubiegłych, podatek zapłacony „u źródła” w innym kraju nie podlega odliczeniu.

[srodtytul]Prowizje za doradztwo[/srodtytul]

Unijne swobody w przepływie kapitału i usług oraz coraz odważniejsze otwieranie się polskich przedsiębiorców na ekspansję zagraniczną spowodowały, że firmy doradcze wyspecjalizowały się we wprowadzaniu polskich przedsiębiorstw na rynki zagraniczne.

Coraz więcej firm i różnych organizacji (np. izb handlowych) oferuje usługi pośrednictwa w eksporcie, kojarzenia partnerów biznesowych czy pomocy w zawieraniu kontraktów.

Najczęściej tego typu usługi są rozliczane prowizyjnie od zrealizowanych kontraktów bądź otrzymanych płatności, na podstawie faktur wystawianych przez firmę doradczą zarówno kontrahentom polskim, jak i zagranicznym. Ich rozliczenie może powodować sporo wątpliwości podatkowych, ponieważ „prowizje” podlegają umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jako że Rumunia cieszy się wśród polskich przedsiębiorców coraz większym zainteresowaniem, przeanalizujmy opodatkowanie płatności prowizyjnych na przykładzie polsko-rumuńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

[srodtytul]Podatek w Rumunii[/srodtytul]

Zgodnie z jej zapisami podatek od opłat prowizyjnych wynosi 10 proc. W związku z tym kontrahenci rumuńscy „potrącają” 10 proc. kwoty faktury na rzecz rumuńskiego urzędu skarbowego a polskim kontrahentom płacą 90 proc. wartości otrzymanych faktur. Natomiast zgodnie z polskimi przepisami jeżeli polski przedsiębiorca (lub polska spółka) jest tzw. rezydentem podatkowym, wówczas całość otrzymanych dochodów musi opodatkować w Polsce.

Nie oznacza to, że od całkowitej wartości faktury po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów powinien zapłacić podatek według stawki 18 bądź 32 proc. (PIT) lub 19 proc. (CIT). Aby prawidłowo obliczyć podatek, należy zastosować przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

[srodtytul]Zsumowane dochody[/srodtytul]

Przedsiębiorca rezydent w swoim rozliczeniu rocznym połączy dochody (przychody) otrzymane za granicą z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Polski. Zgodnie z rumuńsko-polską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów (PL + RO) odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie (RO).

Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Co to oznacza w praktyce?

[srodtytul]Strata uniemożliwia odliczenie[/srodtytul]

Otóż odliczenie podatku zapłaconego za granicą jest możliwe wyłącznie, gdy przed dokonaniem odliczenia wystąpi podatek do zapłaty w Polsce. Jeżeli więc podatnik wykazuje stratę za dany rok podatkowy lub też rozlicza stratę z lat poprzednich zgodnie z obowiązującymi przepisami, wówczas nie odzyska daniny pobranej u źródła przez rumuńskiego partnera.

Podatnik ma prawo „odjąć” podatek już zapłacony za granicą od podatku należnego do zapłaty w Polsce. „Nadpłata” podatku zapłaconego np. w Rumunii nie podlega zwrotowi w polskim urzędzie skarbowym. Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 29 grudnia 2010 r. (IPPB1/ 415-862/10-4/ES).[/b]

[i]Autorka jest doradcą podatkowym[/i]