Dotychczas wypłata dywidendy dla szwajcarskiego udziałowca była, po spełnieniu odpowiednich warunków, zwolniona z daniny.
– Nowelizacja [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2054poz%20654.asp]ustawy o CIT[/link] wprowadziła od 1 stycznia 2011 r. dodatkowe warunki stosowania zwolnień lub obniżenia stawki podatku u źródła. [b]Aby polska spółka mogła zastosować zwolnienie z podatku u źródła od dywidend wypłacanych do innego kraju UE, zawarta z tym krajem umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania powinna zawierać tzw. klauzulę wymiany informacji.[/b] Ten sam wymóg musi być spełniony do obniżenia stawki podatku u źródła od odsetek i należności licencyjnych. [b]Jedyną umową, która nie spełnia tego warunku, jest polsko-szwajcarska konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania[/b] – mówi Rafał Ciołek, doradca podatkowy i dyrektor w Firmie Doradczej KPMG.
Szwajcaria wiele lat chroniła dane dotyczące jej podatników. Została jednak zobowiązana przez Komisję Europejską do zaniechania tej polityki, co przełożyło się na zmianę zawieranych przez ten kraj umów.
Do polsko-szwajcarskiej umowy klauzula wymiany informacji ma być wprowadzona przez nowy protokół, podpisany 20 kwietnia 2010 r., który został już ratyfikowany przez nasz kraj. Przepisy przewidują, że wejdzie w życie w dniu wymiany not potwierdzających, że zostały spełnione procedury konstytucyjne w obu krajach. Może być stosowany od początku kolejnego roku. Po stronie szwajcarskiej nie zakończył się jeszcze proces ratyfikacji. Zmieniona umowa nie może więc wejść w życie 1 stycznia 2011 r., tak jak wcześniej planowano. Stanie się to prawdopodobnie dopiero z początkiem 2012 r.
– [b]Oznacza to, że spółki wypłacające dywidendy z Polski do Szwajcarii nie mogą od 1 stycznia 2011 r. stosować przewidzianego w ustawie o CIT zwolnienia od podatku u źródła. Gdy zagraniczna spółka posiada w polskiej 25 proc. udziałów, to stawka podatku może być zmniejszona jedynie do 5 proc. W pozostałych przypadkach będzie to 15 proc.[/b] – wyjaśnia Rafał Ciołek.
Dodaje, że dotyczy to również wypłaty odsetek. Od 1 stycznia 2011 r. stawka podatku u źródła od odsetek wypłacanych do Szwajcarii może być obniżona do 10 proc. na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tymczasem do końca 2010 r. w podobnych przypadkach stosowana była stawka 5 proc. przewidziana w ustawie o CIT.
Podobne problemy czekają udziałowców w polskich spółkach będących rezydentami Liechtensteinu, ponieważ Polska nie zawarła z tym krajem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
[ramka]Zobacz cały poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/565105.html]Zmiany w PIT i CIT w 2011 r.[/link][/ramka]