[b]- Jestem instruktorem nauki jazdy. Świadczę usługi dla szkoły nauki jazdy. Szkoła ta dostała akredytację kuratora oświaty i będzie zwolniona z VAT w 2011 r. Czy ja też mogę skorzystać z tego zwolnienia?[/b]

[b]Tak[/b]. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] zwolnione od podatku są od 1 stycznia 2011 r. usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego:

- prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub

- świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

- finansowane w całości ze środków publicznych – oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Jeśli czytelnik chciałby sam prowadzić naukę jazdy, to o zwolnieniu z VAT zdecyduje to, czy spełnia łącznie obie przesłanki:

- czy wykonuje usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego i

- czy wykonuje je w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów zamieszczonej na stronie internetowej resortu wynika, że usługami kształcenia zawodowego są:

- usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E,

- usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B.

Nie można natomiast uznać za kształcenie zawodowe szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii A.

Co do drugiego warunku, czyli formy i zasad prowadzenia kursów nauki prawa jazdy, to należy się tu odwołać do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=61FA1A9915C36AAC72874DB1D7250717?id=178080]ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym[/link].

Z jej art. 103 wynika, że działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców wymaga uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.

Ośrodek szkolenia kierowców może prowadzić przedsiębiorca, który spełnia warunki wymienione w tym przepisie. Jednym z nich jest to, by zatrudniać co najmniej jednego instruktora lub samemu być instruktorem.

Zwolnione z VAT jest również świadczenie usług ściśle związane z usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Jeśli więc nawet czytelnik sam takich usług nie prowadzi (bo zajmuje się tym szkoła, jego kontrahent), to świadcząc inne usługi, ale ściśle z nimi związane, również korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2.

[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/585419.html]Odpowiedź Ministerstwa Finansów z 22 grudnia 2010 r. w sprawie zwolnienia z VAT kursów prawa jazdy[/link][/b][/ramka]

[ramka][b]Zobacz poradnik:

[link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]Zmiany w VAT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]