Jest to o tyle istotne, że pierwotna propozycja wzbudziła spore wątpliwości i niepokój.
[srodtytul]Jak było[/srodtytul]
Transakcja „wymiany udziałów” obejmuje wniesienie w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) jednej spółki w zamian za udziały (akcje) innej spółki. Co do zasady wniesienie przez osobę prawną aportu składników majątkowych, które nie są przedsiębiorstwem ani zorganizowaną jego częścią, powoduje powstanie przychodu po stronie wnoszącego taki wkład.
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej transakcje aportowe obejmujące udziały bądź akcje objęto, pod pewnymi warunkami, zwolnieniem z opodatkowania (de facto jest to odroczenie opodatkowania do momentu późniejszego zbycia udziałów/akcji obejmowanych w zamian za wnoszony wkład). [b]Kluczowym warunkiem jest uzyskanie przez spółkę kapitałową, do której wnoszony jest aport, większości praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są transferowane.[/b]
Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] koszt uzyskania przychodu przy zbyciu udziałów (akcji) objętych w zamian za wnoszony do spółki wkład należy ustalić na poziomie „historycznych” wydatków poniesionych przez takiego podatnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) będących przedmiotem wymiany.
Przepisy były jednak mało czytelne i mogły budzić wśród podatników pewne wątpliwości.
[srodtytul]Jak będzie[/srodtytul]
Jak wynika z uzasadnienia do ustawy nowelizującej, ustawodawca zdecydował o ich przeformułowaniu, a wprowadzaną zmianę art. 12 ust. 4d ustawy o CIT należy uznać za redakcyjną, a nie merytoryczną.
W szczególności nie zmienia się wymóg uzyskania w wyniku wymiany udziałów bezwzględnej większości praw głosu lub zwiększenia poziomu już istniejącej większości oraz wskazywany sposób ustalenia kosztu uzyskania przychodu przy zbyciu udziałów (akcji) objętych w zamian za wnoszony wkład.
Na uwagę zasługuje wprowadzenie dodatkowej regulacji, dotyczącej sposobu ustalania kosztu uzyskania przychodu przy zbywaniu udziałów (akcji) wniesionych wcześniej do spółki w ramach aportu.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT spółka, do której wnoszony był wcześniej w ramach wymiany udziałów wkład niepieniężny, będzie zobowiązana do ustalenia kosztu podatkowego na poziomie wartości nominalnej udziałów (akcji) wydawanych w zamian za otrzymany wkład.
[b] Koszt ten powinien być powiększony o ewentualną dopłatę, która może towarzyszyć wymianie udziałów.[/b] Wprowadzony nowy przepis odpowiada obowiązującej aktualnie linii interpretacyjnej, jednak z pewnością zmniejszy niepewność podatników.
[srodtytul]Wymiana bez ryzyka[/srodtytul]
Po opublikowaniu pierwotnego projektu ustawy nowelizującej w zakresie wymiany udziałów (akcji) pojawiły wątpliwości i niepokój wśród podatników co do skutków planowanej – z założenia jedynie redakcyjnej – zmiany przepisów.
Niefortunna propozycja zapisu art. 12 ust. 11 ustawy o CIT mogła doprowadzić do braku możliwości korzystania ze zwolnienia z opodatkowania przy wymianie udziałów, w której uczestniczyłaby polska spółka kapitałowa.
Niewątpliwie byłoby to całkowicie nieuzasadnione i niezgodne z przepisami unijnymi. Błąd ten został naprawiony na dalszym etapie prac legislacyjnych i w konsekwencji można uznać, że wskazywane ryzyko ostatecznie nie istnieje.
[i]Grzegorz Maślanko jest radcą prawnym, partnerem w Grant Thornton Frąckowiak
Grzegorz Szysz jest specjalistą w Departamencie Doradztwa Podatkowego tej firmy[/i]
[ramka][b]Zobacz cały poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/585325.html]Zmiany w opodatkowaniu spółek w 2011 roku[/link] [/b] [/ramka]
[ramka] [b]Zobacz też poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/565105.html]Zmiany w PIT i CIT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]