[b]Tak wynika z dotyczącej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 października 2010 r. (ILPB3/423-613/10-3/MM)[/b].

Z pytaniem zwróciła się spółka kapitałowa, która nabyła udziały w firmie L sp. z o.o. Później stała się jej jedynym udziałowcem. Spółka L wykupiła bowiem pozostałe udziały i je umorzyła. Działania te podjęte zostały w związku z restrukturyzacją spółki L.

Po nabyciu udziałów jej zarząd podjął bowiem decyzję o zrezygnowaniu z produkcji oraz kontynuowaniu jedynie działalności inwestycyjnej i handlowej. Konsekwencją była konieczność sprzedaży majątku i zwolnienia pracowników.

Wnioskodawca podjął decyzję o sprzedaży udziałów w sp. z o.o. Wtedy pojawiły się wątpliwości. Wnioskodawca nie był pewny, jak rozliczyć przychód i koszty związane z taką transakcją? Jego zdaniem należy je dodać do przychodów i kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem. Potwierdziła, że [b]planowanej sprzedaży nie należy rozliczać jako dochodu z udziału w zyskach osób prawnych. Przychód ten nie będzie bowiem osiągnięty z odrębnego źródła. Organ podatkowy wyjaśnił, że sprzedając udziały, spółka powinna rozpoznać przychód z tego tytułu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT . Należy go rozliczyć łącznie z pozostałymi przychodami z działalności gospodarczej.[/b]

Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, spółka pomniejszy go o wydatki poniesione na objęcie lub nabycie tych udziałów.

[i]Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC[/i]

[ramka][b]Komentuje Witold Adamowicz, menedżer w Dziale Prawnopodatkowym PwC[/b]

Interpretację tę należy uznać za prawidłową. W ustawie o CIT nie istnieje tak szczegółowy podział źródeł przychodu jak w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jedynym odrębnym źródłem jest dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Katalog przychodów opodatkowanych w ten sposób zawarty jest w art. 10 ustawy o CIT. Przepis ten nie wymienia przychodu ze sprzedaży udziałów. Oznacza to, że dochód ze zbycia udziałów (ewentualnie stratę) sumuje się z dochodami (stratami) z bieżącej działalności gospodarczej.

Wątpliwości spółki być może wynikały z poprzedniej transakcji, którą wykonała spółka L – odpłatnego nabycia udziałów w celu ich umorzenia. Taka transakcja faktycznie jest zawarta w katalogu przychodów wymienionych w art. 10 ustawy o CIT i należy od niej płacić podatek jak od dywidendy.

Gdy umarzane udziały zostały objęte za gotówkę i wynagrodzenie z tytułu umorzenia jest niższe od kosztów objęcia, nie ma możliwości rozpoznania straty dla celów podatkowych.

Jak słusznie zauważyła izba skarbowa, sprzedaż udziałów, o którą pytał wnioskodawca, powinna nastąpić po cenie rynkowej. Należałoby również sprawdzić, czy w ramach restrukturyzacji spółka L sprzedała majątek po takich cenach.

Można sobie bowiem wyobrazić sytuację, że spółka L zaprzestała bardzo rentownej działalności, sprzedała majątek wykorzystywany do jej prowadzenia po wartości księgowej netto spółce powiązanej i tam wznowiła tę działalność. W wyniku takiej restrukturyzacji wartość rynkowa spółki L niewątpliwie uległaby zmniejszeniu.

To spowodowałoby, że wnioskodawca sprzedający udziały w tej spółce mógłby rozpoznać stratę podatkową, którą mógłby rozliczyć z dochodami z bieżącej działalności gospodarczej. Jeśli jednak ta strata byłaby wynikiem zastosowania nierynkowych cen przy sprzedaży majątku, to organy podatkowe mogą ją zakwestionować.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na zmiany zawarte w najnowszej nowelizacji ustawy o CIT, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2011 r.

Zakłada ona, że dochód z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia ma być opodatkowany na zasadach ogólnych. Jednocześnie od dochodu z tytułu umorzenia przymusowego podatek nadal będzie rozliczany na zasadach przewidzianych dla dywidend. Trudno znaleźć powody takiego rozróżnienia.[/ramka]