[b]Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji prawa podatkowego (ITPB2/415/641/10/MK).[/b]

Z pytaniem zwróciła się kobieta, której ojciec podarował udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ich wartość została określona w dacie darowizny na podstawie wyceny biegłego. Wnioskodawczyni zamierza teraz część z nich sprzedać spółce z o.o. w celu ich umorzenia.

Zgodnie z umową stron spółka wypłaci jej wynagrodzenie w ratach. Jego wysokość zostanie ustalona na kwotę wyższą niż w dacie darowizny. Kobieta pyta, czy w tej sytuacji może uznać za koszt uzyskania przychodu wartość darowizny ustaloną przez biegłego.

Dyrektor bydgoskiej IS zgodził się na takie rozwiązanie. Uznał, że[b] w razie zbycia części udziałów w spółce z o.o. (nabytych uprzednio w drodze darowizny) celem ich umorzenia kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych udziałów z dnia nabycia darowizny. Dochód ze sprzedaży podlega wówczas opodatkowaniu 19-proc. zryczałtowanym PIT. [/b]

W opisanej sytuacji spółka powinna jednak wypłacać raty bez pomniejszania ich o zryczałtowany PIT do czasu, aż łączna kwota przekazana kobiecie nie będzie przekraczać kosztu uzyskania przychodów. Dopiero wówczas powstanie dochód, a spółka będzie zobowiązana pobierać zryczałtowany podatek z tytułu wypłaty każdej kolejnej raty wynagrodzenia.