Ten może charakteryzować się np. niskimi lub wysokimi obrotami, sezonowością produkcji, jednolitością lub dużym zróżnicowaniem świadczonych usług czy oferowanych towarów. Dla jednej firmy bardziej opłacalne może być rozliczenie miesięczne, dla innej kwartalne.

[srodtytul]Rozliczenie raz na kwartał[/srodtytul]

Zasadniczo podatnicy są zobowiązani do składania deklaracji VAT za okresy miesięczne. Mogą jednak również składać deklaracje za okresy kwartalne. Warunkiem jest uprzednie pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie pierwszy raz złożona kwartalna deklaracja.

Podatnik rozpoczynający działalność w trakcie roku składa to zawiadomienie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie czynności opodatkowanych. Warto jednak pamiętać, że powrót do deklaracji miesięcznych możliwy jest nie wcześniej niż po upływie czterech kwartałów, za które były składane deklaracje kwartalne.

Również tu konieczne jest wcześniejsze pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego (w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji).

[srodtytul]Z zaliczkami...[/srodtytul]

Podatnicy (inni niż mali), którzy wybrali deklaracje kwartalne, mają obowiązek opłacać miesięczne zaliczki na podatek za pierwszy i za drugi miesiąc kwartału. Wpłacają je w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego, wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał – w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka.

Dla podatników, u których w poprzednim kwartale należne zobowiązanie podatkowe było zerowe, nie powstaje obowiązek wpłacania zaliczek na podatek. Kwotę należnego zobowiązania podatkowego przyjmuje się za zerową, jeżeli w wyniku rozliczenia za dany kwartał zobowiązanie takie nie wystąpi lub jeżeli z rozliczenia tego będzie wynikała kwota nadwyżki podatku naliczonego lub zwrotu różnicy podatku.

Podatnik może wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który jest ona wpłacana.

Podatnicy, którzy startują z kwartalnymi rozliczeniami, a w poprzednim kwartale rozliczali się za okresy miesięczne, dwie pierwsze zaliczki ustalają odpowiednio w wysokości:

- należnego zobowiązania podatkowego za pierwszy miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się miesięcznie,

- należnego zobowiązania podatkowego za drugi miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się miesięcznie.

[srodtytul]...lub bez[/srodtytul]

Podatnicy składający deklaracje kwartalne mają też możliwość rozliczeń rzeczywistych. Mogą wpłacać zaliczki w wysokości faktycznego rozliczenia za poszczególne miesiące, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego.

Zawiadomienie należy złożyć najpóźniej z chwilą wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc pierwszego kwartału, od którego zaliczki będą w ten sposób ustalane, jednak nie później niż z upływem terminu jej zapłaty.

Podatnik rozliczający się w ten sposób może zrezygnować z przyjętej metody obliczania zaliczek nie wcześniej niż po upływie dwóch kwartałów.

Za rezygnację z tej metody obliczania wysokości zaliczek uznaje się wpłacenie zaliczki za pierwszy miesiąc kwartału w wysokości obliczonej zgodnie zasadami ogólnymi (w wysokości 1/3 zobowiązania z deklaracji kwartalnej).

[ramka][b]Deklaracje składaj przez Internet[/b]

Pewnym ułatwieniem dla podatników może być również składanie deklaracji VAT w formie elektronicznej. Jest to możliwe od niedawna.

Rodzaje deklaracji, które mogą być przesyłane tą drogą, wymienia[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=03C37F51D4002181002D5CCDC7D0460A?id=251214] rozporządzenie ministra finansów z 19 grudnia 2007 r. w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej[/link]. Są to m.in. następujące formularze:

- VAT-7 (deklaracja miesięczna),

- VAT-7K (deklaracja kwartalna),

- VAT-8 (deklaracja dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług, składana przez podatników niebędących podatnikami czynnymi i niezarejestrowanych jako podatnicy VAT-UE dla celów wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów),

- VAT-9M (deklaracja dla importu usług lub dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca),

- VAT-23 (informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu),

- VAT-24 (wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia VAT z tytułu przywozu środka transportu z innego państwa członkowskiego),

- VAT-10 (deklaracja składana przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu),

- VAT-11 (deklaracja dla wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu),

- VAT-12 (skrócona deklaracja dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu),

- VAT-UE (informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach wraz z załącznikami: VAT-UE/A, VAT-UE/B oraz informacją o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług VAT-UE/C),

- VAT-UEK (korekta informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach).

Jednak składanie e-deklaracji wiąże się jeszcze nadal z wieloma problemami natury technicznej (niemożność przesłania załączników, konieczność posiadania podpisu elektronicznego itd.).

Zatem przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu tego sposobu składania deklaracji należy przeanalizować, czy w naszej konkretnej sytuacji spowoduje to zmniejszenie kosztów i formalności, czy wprost przeciwnie.

Ministerstwo Finansów pracuje jednak nad dalszym doskonaleniem systemu e-Deklaracje, można mieć zatem nadzieję na powiększenie listy dokumentów składanych efektywnie w urzędzie tą drogą.[/ramka]

[i]Autorka jest doradcą podatkowym w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy[/i]