[b]Mówi o tym wyrok WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 45/10). [/b]

Problem dotyczy wielu spółek, które przekształcają się w osobowe, m.in. ze względu na korzyści podatkowe.

W spółkach kapitałowych dochodzi bowiem do podwójnego opodatkowania zysku – pierwszy raz na poziomie spółki, a drugi na poziomie wspólnika otrzymującego dywidendę. W spółkach osobowych opodatkowanie występuje tylko na poziomie wspólników.

[srodtytul]Zyski z lat poprzednich[/srodtytul]

Od 1 stycznia 2009 r. ustawa o PIT wprost określa, że jeśli spółka kapitałowa nie dokonała podziału zysku, to w momencie przekształcenia jej w osobową niepodzielona kwota staje się przychodem wspólników nowo powstałego podmiotu. Muszą więc zapłacić od niej podatek. Mówi o tym art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT. Wcześniej interpretacje organów podatkowych i orzeczenia sądów były rozbieżne.

Wspólnicy wciąż mają jednak wątpliwości, jak postąpić, gdy przekształcenie nastąpiło po 1 stycznia 2009 r., ale zysk powstał w poprzednich latach – jeszcze przed tą datą. 

Sprawa trafiła do WSA z powodu podatniczki, która zaskarżyła otrzymaną interpretację.

Kobieta była udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która 28 kwietnia 2009 r. została przekształcona w komandytową. Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. wykazywało m.in. zysk z lat ubiegłych oraz zysk netto za okres od 1 stycznia do 28 kwietnia 2009 r. 

Zdaniem podatniczki nie można opodatkować zysków osiągniętych przed 2009 r., bo prawo nie może działać wstecz. 

Sąd zgodził się jednak z opinią fiskusa, że art. 24 ust. 5 pkt 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AB30497EF32B1336A5B2396A4FF12452?id=346580]ustawy o PIT[/link] [b]obejmuje wszystkie niepodzielone zyski spółek kapitałowych, które zostały przekształcone po 1 stycznia 2009 r. w spółki osobowe. Dotyczy to także zysków osiągniętych przez nie przed tą datą[/b].

Oznacza to, że [b]o opodatkowaniu decyduje wyłącznie data przekształcenia tych podmiotów. Nie ma natomiast znaczenia, w jakim terminie spółka kapitałowa osiągnęła zyski, które do dnia przekształcenia nie zostały podzielone.[/b]

[srodtytul]Niekorzystna definicja[/srodtytul]

Podatniczka miała również wątpliwości, jak na gruncie prawa podatkowego interpretować termin „zyski niepodzielone”. 

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9C107ED902B07E99737F7724AFF2DDC9?id=133014]Kodeks spółek handlowych[/link] określa, że „podział zysku” następuje przez uchwałę zgromadzenia wspólników. Jeżeli umowa spółki nie przewiduje, że wspólnicy automatycznie uzyskują prawo do dywidendy po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, to zgromadzenie może podzielić zysk:

przez przeznaczenie go w całości na wypłatę dywidendy;

przeznaczenie w całości na kapitał zapasowy (fundusze lub kapitały rezerwowe);

pokrycie straty z lat ubiegłych lub np. przeznaczenie połowy na wypłatę dywidendy, a połowy na powiększenie kapitału zapasowego.

Zgodnie z orzeczeniem sądu przez „zyski niepodzielone” należy rozumieć kwoty, co do których zgromadzenie wspólników nie podjęło uchwały o zadysponowaniu nimi w dopuszczalny przez prawo sposób. Sąd uznał jednak, że w rozpatrywanej sprawie trudno określić, co będzie zyskami niepodzielonymi, gdyż podatniczka podała zbyt mało szczegółów.

[ramka]

[b]Komentuje Sylwester Grochowina, partner w KPMG:[/b]

Wyrok potwierdza, że jeśli przekształcenie spółki nastąpi po 1 stycznia 2009 r., to wypracowany w poprzednich latach niepodzielony zysk stanowi przychód opodatkowany PIT. Przekształcenie może być więc szczególnie niekorzystne pod względem podatkowym dla spółek z wieloletnią historią. Niekorzystna jest interpretacja zysku niepodzielonego. Niepokoi, że zdaniem WSA do tej kategorii można zaliczyć nie tylko zysk, który może być decyzją udziałowców między nich rozdystrybuowany (niewypłacony zysk za rok bieżący oraz kapitały zapasowe powstałe z niewypłaconych zysków), lecz także zysk przekazany w poprzednich latach na inne kapitały oraz fundusze spółek, w tym np. pokrycie strat. W konsekwencji podatek może powstać, również gdy w bilansie spółki na dzień przekształcenia nie występują żadne kapitały powstałe z niepodzielonych zysków.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=m.pogroszewska@rp.pl]m.pogroszewska@rp.pl[/mail][/i]