I bynajmniej nie wygasły przepisy przyznające zwolnienie podatkowe, nadal podstawę do niego daje art. 21 ust. 1 pkt 90 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link], zwalniający z podatku świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika.[b] Szkopuł w tym, że odnosi się on do świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami. Te natomiast 11 kwietnia utraciły moc po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.[/b] ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=307543]wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r., K 28/08, opubl. DzU nr 58, poz. 485[/link] - pisaliśmy o nim m.in. w artykułach [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,284675_Przepisy_o_szkoleniach_sa_niekonstytucyjne.html]"Przepisy o szkoleniach są niekonstytucyjne"[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,285393_Firmy_nie_powinny_wstrzymywac_szkolen.html]„Firmy nie powinny wstrzymywać szkoleń”[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,406755_Szkolenia_po_zmianach_beda_mniej_korzystne.html]"Szkolenia po zmianach będą mniej korzystne"[/link]).
[srodtytul]Nie ma przepisów szczególnych...[/srodtytul]
Chodzi o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D746B8C9BE5856ED5274636EC8EB4E15?id=72344]rozporządzenie z 12 października 1993 r.[/link], będące przepisem wykonawczym do kodeksu pracy. Co prawda nie jest to jedyny akt prawny regulujący zasady kształcenia pracowników, ale za to odnoszący się do najszerszej ich grupy i przez to najczęściej stosowany (pozostałe dotyczą wybranych grup zawodowych, np. nauczycieli, wojskowych).
Jak pisaliśmy w DF z 13 kwietnia („[link=http://www.rp.pl/artykul/460731.html]Pracownicze kursy z podatkiem czy bez[/link]”), zgodnie z przesłanym nam stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, utrata mocy obowiązującej rozporządzenia oznacza, że obecnie tylko art. 17 i art. 94 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] regulują zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Wynika z nich jedynie, że pracodawca ma obowiązek to ułatwiać. Tym samym firma i pracownik mogą zawrzeć w umowie szkoleniowej dowolne postanowienia, byle nie były sprzeczne z zasadami prawa pracy ani współżycia społecznego.
Czy świadczenia wypłacone na podstawie takiej umowy korzystają ze zwolnienia podatkowego? Powinny, oczywiście z pominięciem tych, które wyraźnie zostały wskazane w ustawie jako opodatkowane (np. wynagrodzenie za urlop szkoleniowy) – twierdzili pytani o to doradcy podatkowi.
[srodtytul]...i nie ma zwolnienia[/srodtytul]
Okazało się jednak, że Ministerstwo Finansów, które początkowo odmawiało komentowania skutków utraty mocy obowiązującej rozporządzenia (zobacz: "[link=http://www.rp.pl/artykul/56010,451562_Co_dalej_ze_zwolnieniem_dla_szkolen.html]Czy pracownik nadal będzie się kształcić na koszt pracodawcy, nie płacąc podatku[/link]" DF z 25 marca br.), ma na ten temat inne zdanie. „Utrata mocy przywołanego wyżej rozporządzenia z 12 października 1993 r. oznacza, że w okresie od 11 kwietnia 2010 r. (...) nie będzie szczegółowych przepisów wynikających z kodeksu pracy, określających świadczenia przysługujące pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe.
Brak regulacji stanowiących podstawę przyznania świadczeń będzie okolicznością wykluczającą zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy” – czytamy w piśmie udostępnionym naszej redakcji.
Czy oznacza to, że od wszystkich świadczeń wypłaconych po 10 kwietnia trzeba pobrać zaliczkę na podatek dochodowy? Otóż nie.
[srodtytul]Ważne, kiedy przyznane[/srodtytul]
Zdaniem MF o opodatkowaniu nie przesądza data wypłaty, tylko data przyznania świadczenia. Jak czytamy w piśmie resortu: „w ocenie Ministerstwa Finansów, omawiane zwolnienie będzie miało zastosowanie do przyznanych świadczeń wynikających z umów szkoleniowych zawartych na podstawie rozporządzenia z 12 października 1993 r., przed 11 kwietnia 2010 r.
Przy czym sformułowanie »świadczenia przyznane« należy rozumieć jako przyznanie uprawnienia, niekoniecznie związane z faktycznym jego wypłaceniem. Oznacza to, że zwolnieniem mogą być objęte świadczenia wypłacone także po 10 kwietnia 2010 r., pod warunkiem że przyznano je do tego dnia”.
[srodtytul]Będą nowe przepisy...[/srodtytul]
Lukę po uchylonym rozporządzeniu w sprawie szkoleń mają wkrótce zastąpić nowe przepisy kodeksu pracy regulujące zasady kształcenia pracowników. Ustawa nowelizująca została już uchwalona przez Sejm. Modyfikuje ona jednocześnie treść przepisu ustawy o PIT określającego zwolnienie podatkowe.
[ramka][b]Co się zmieni w ustawie o PIT[/b]
Oto jak obecnie brzmi art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy:
Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
A tak będzie brzmiał po nowelizacji:
Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.[/ramka]
W uchwalonej przez Sejm jej wersji przewidziano też przepis przejściowy, według którego do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed 11 kwietnia 2010 r., miały mieć zastosowanie przepisy dotychczasowe.
W żaden sposób jednak nie rozwiązywał on sytuacji tych pracowników, którzy rozpoczęli szkolenie po 10 kwietnia a przed wejściem w życie nowelizacji. Takie brzmienie regulacji przejściowej powodowało, że w świetle stanowiska MF musieliby oni zapłacić podatek od przyznanych świadczeń.
[srodtytul]...ale na razie wymagają zmiany[/srodtytul]
Dlatego Senat postanowił zmienić ten zapis, przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników obowiązujące przed 11 kwietnia mają mieć zastosowanie do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej. Ta poprawka ma szanse na rozpatrzenie przez Sejm na posiedzeniu 19 – 21 maja.
Nowelizacja ma wejść w życie dopiero po upływie 30 dni od jej ogłoszenia. Zatem do tego czasu – zgodnie ze stanowiskiem MF – pracodawcy powinni pobierać zaliczki na PIT od przyznanych świadczeń szkoleniowych jak od pozostałych dochodów z pracy. Pracownicy będą mogli odzyskać nadpłacony podatek po wypełnieniu zeznania rocznego.
[ramka][b]Zobacz pełną treść [link=http://www.rp.pl/artykul/473989.html]pisma Ministra Finansów[/link][/b][/ramka]