Potwierdziło to [link=http://www.rp.pl/artykul/445145.html]Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie w sprawie zwolnienia od akcyzy dla wyrobów energetycznych[/link]
W artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/438423.html]"Nie przedstawisz nowego potwierdzenia rejestracji, nie skorzystasz ze zwolnienia"[/link] pisaliśmy o problemach przedsiębiorców nabywających wyroby energetyczne w celu zużycia ich do produkcji energii elektrycznej, ze skorzystaniem z przysługującego im zwolnienia z akcyzy.
Jak wskazywali nasi eksperci, zdaniem niektórych urzędów celnych tylko potwierdzenie rejestracji na nowym druku AKC PR uprawnia do tego zwolnienia.
Organy podatkowe wyciągają taki wniosek bezpośrednio z brzmienia przepisów nowej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=48380E34800ECC4A8C0E169B617EF33E?id=296270]ustawy akcyzowej z 6 grudnia 2008 r.[/link] (weszła w życie 1 marca 2009 r.), która w art. 32 ust. 6 wskazuje, że jednym z warunków uzyskania zwolnienia z akcyzy dla dostawy wyrobów energetycznych jest przedstawienie dostawcy tych wyrobów pisemnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 3.
Co prawda w przepisach przejściowych (art. 155) nowa ustawa zastrzega, że podatnicy zarejestrowani na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172372]ustawy akcyzowej z 2004 r.[/link] są uważani za zarejestrowanych na gruncie nowej ustawy akcyzowej, bez konieczności potwierdzania tej okoliczności przez właściwego naczelnika urzędu celnego, ale nie dla wszystkich urzędników było oczywiste, że jest to równoznaczne ze spełnieniem warunku zwolnienia.
Poza tym był problem z przedsiębiorcami zarejestrowanymi jeszcze na gruncie przepisów ustawy z 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o których nowa ustawa akcyzowa z 2008 r. w ogóle nie wspomina.
Ministerstwo Finansów w piśmie do naszej redakcji potwierdziło swoje wcześniejsze stanowisko: „powtórna rejestracja wszystkich podmiotów, które już raz zostały notyfikowane, byłaby czynnością zbędną” i „należy uznać, że art. 155 ustawy o podatku akcyzowym dotyczy wszystkich wcześniej zarejestrowanych podmiotów” – także tych zarejestrowanych przed wejściem w życie ustawy akcyzowej z 2004 r.
Jeśli chodzi o warunek korzystania z ulgi, to według MF wystarczy, że przedsiębiorcy udokumentują, że są zarejestrowani na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów. W tym celu mogą przedstawić dostawcy wyrobów zwolnionych m.in. zaświadczenie wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego o zarejestrowaniu się jako podatnik akcyzy przed wyjściem w życie ustawy z 6 grudnia 2008 r.
[ramka][b][link=http://www.rp.pl/artykul/445145.html]Zobacz odpowiedź Ministerstwa Finansów z 3 marca 2010 r. na pytanie „Rz” w sprawie zwolnienia od akcyzy dla wyrobów energetycznych[/link] [/b][/ramka]