Pracodawca powinien bowiem dbać o wzrok zatrudnionego, a soczewki w tym pomagają, podobnie jak okulary korekcyjne.

[b]Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie (nr DD3/066/46/CRS/09/586), zamieszczonym w ostatnim Biuletynie Skarbowym (nr 1/2010).[/b]

Przypomnijmy, że obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok wynika z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A6F702E15ECD8F9B72380EB8140B9B56?id=77487]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej[/link]. Z tego przywileju skorzystają jednak tylko pracujący przy monitorach ekranowych co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Potrzebę używania okularów musi potwierdzić lekarz okulista.

Jeśli wszystko odbywa się zgodnie z rozporządzeniem, pracownikowi przysługuje zwolnienie podatkowe. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BF07FABE9442912CC6470A9D6EC5328E?id=80474]ustawy o PIT[/link] [b]nieopodatkowane są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia[/b], przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej mówi jednak tylko o zapewnieniu pracownikowi okularów korygujących, nie wspomina nic o szkłach kontaktowych. Czy wobec tego soczewki także są objęte podatkową preferencją? Urzędy długo miały co do tego wątpliwości. Ostatnio jednak zajmują korzystne dla podatników stanowisko.

Jak czytamy w piśmie Ministerstwa Finansów, soczewki kontaktowe pełnią taką samą funkcję jak okulary korekcyjne, tzn. znoszą lub zmniejszają skutki wrodzonej lub nabytej wady wzroku, takiej jak nadzwroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm (niezborność) czy starczowzroczność. Kiedy pracodawca będzie zobowiązany do ich zapewnienia pracownikowi? Wtedy, gdy lekarz specjalista uzna, że lepiej chronią wzrok zatrudnionego niż okulary, np. przy dużym astygmatyzmie.

Ministerstwo podkreśliło też, że [b]zwolnione z PIT są otrzymane przez pracownika świadczenia rzeczowe. Opodatkowana więc będzie kwota, jaką firma wypłaci jako zwrot kosztów zakupu soczewek.[/b]

Tak też uważa [b]Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja nr IPPB2/415-551/09-4/LK)[/b].

We wcześniejszych interpretacjach fiskus twierdził jednak, że zwrot wydatków również jest zwolniony z PIT i nie ma znaczenia, czy faktura została wystawiona na pracownika czy też na pracodawcę (np. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPB2/415-33/07/BJ[/b]).