Nie przekonuje go orzecznictwo sądowe, zmienia też korzystne dla podatników interpretacje działających w jego imieniu izb skarbowych.
Tak było w sprawie firmy, która zorganizowała spotkanie integracyjne dla pracowników. Jak podała we wniosku o interpretację, celem imprezy były poprawa atmosfery pracy i wzrost motywacji u zatrudnionych. Firma nie naliczyła przychodu uczestnikom, ponieważ nie mogła wskazać, jaka była wartość świadczenia, które otrzymali.
Izba Skarbowa w Poznaniu zgodziła się z tym, że nie jest możliwe ustalenie wysokości świadczenia przypadającego na poszczególnych pracowników. Nie wiadomo bowiem, w jakim zakresie z niego korzystali.
Niestety minister finansów skorygował jej stanowisko. W interpretacji zmieniającej ([b]nr DD3/033/106/KDJ/08/PK-1048[/b]) podkreślił, że [b]pracodawca wiedział, kto był na przyjęciu, ponieważ uczestnicy podpisywali listę obecności. Może więc ustalić kwotę przychodu przypadającego na poszczególnych biesiadników[/b].
To kontrowersyjne stanowisko. Pracodawca może wiedzieć, kto był na imprezie, ale nie ewidencjonuje przecież, ile dana osoba zjadła i wypiła. Nie ma więc technicznej możliwości wyliczenia, jaka była wartość świadczenia, które otrzymali pracownicy. Tymczasem przychód to konkretne, faktycznie otrzymane przysporzenie majątkowe. Nie można zatem automatycznie podzielić kosztu imprezy przez liczbę uczestników.
Potwierdza to orzecznictwo sądowe. Przykładowo [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 1326/08)[/b] podkreślił, że świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia mogą być uznane za przychód jedynie po ich otrzymaniu. Nie wystarczy postawienie do dyspozycji (tak jak w wypadku pieniędzy).
Jak czytamy w wyroku: „gdy wartości świadczeń nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika (jak to ma miejsce w rozpoznawanej sprawie), gdzie opłata jest wnoszona ryczałtowo, bez względu na to, czy pracownik z usług korzystał, czy też nie korzystał, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów organizowanych imprez. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał owo świadczenie i jaka jest jego wartość”.
Podobnie było w sprawie rozpatrywanej przez [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 412/09)[/b].