Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (czyli podatek liniowy).

Jeśli zdecydują się, obowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Gdy podatnik, który wybrał wspomniany sposób opodatkowania, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z prawa do udziału w zyskach spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

- wykonał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z możliwości skorzystania z opodatkowania według stawki 19 proc. zostali wyłączeni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które to usługi w obecnym lub poprzednim roku podatkowym wchodziły w zakres obowiązków tego podatnika, jako pracownika u tegoż pracodawcy (zatrudnionego w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy).

[ramka][b]Przykład[/b]

Pani Wanda będzie wspólnikiem spółki jawnej, w której uprzednio była zatrudniona w ramach stosunku pracy. Taka sytuacja nie mieści się w dyspozycji art. 9a ust 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link].

Uczestniczenie w zysku spółki osobowej (jako jej wspólnik) nie może bowiem być utożsamione ze świadczeniem usług na rzecz tej spółki będącej dla podatniczki byłym pracodawcą.

Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 19 listopada 2009 r. (IPPB1/415-620/09-4/EC).[/b] Czytamy w niej: „dochody uzyskiwane przez wnioskodawczynię z udziału w spółce jawnej mogą być opodatkowane 19-proc. podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".[/ramka]