Może natomiast zbadać, czy dokonana przez te organy ocena dowodów nie jest dowolna, a więc nie narusza przepisów postępowania w stopniu, który mógł mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
Przypomniał o tym [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 11 września 2009 r. (I SA/Bk 343/09).[/b]
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej określił prowadzącemu działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży gazu płynnego zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w wysokości wyższej niż zadeklarowana. W uzasadnieniu wskazano, że nabywał on gaz do napędu pojazdów samochodowych bez ewidencjonowania tego faktu w rejestrze zakupu VAT.
Podatnik wniósł skargę do sądu administracyjnego, wskazując w niej liczne uchybienia proceduralne, jakich w jego ocenie dopuściły się organy podatkowe.
WSA przypomniał, że naczelną zasadą postępowania podatkowego jest obowiązek podjęcia przez organ wszelkich niezbędnych działań w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy. Zasadzie tej towarzyszy obowiązek zebrania i wyczerpującego rozpatrzenia całego materiału dowodowego.
Poszukiwanie i ujawnianie dowodów oparte jest z kolei na zasadzie legalności i jawności. Okoliczność faktyczna może być uznana za udowodnioną, jeśli strona miała możliwość wypowiedzenia się co do przeprowadzonych dowodów oraz całego zebranego w sprawie materiału dowodowego.
Kolejny, równie istotny, filar dowodzenia w postępowaniu podatkowym stanowi zasada swobodnej oceny dowodów.
[b]Oceny zebranego w sprawie materiału dowodowego organ podatkowy dokonuje na podstawie własnej wiedzy oraz doświadczenia życiowego. [/b]
Ocenie podlega każdy dowód z osobna oraz wszystkie dowody we wzajemnej ze sobą łączności. Na prawidłowość dokonanej oceny materiału dowodowego wskazuje to, czy wyciągnięte na jego podstawie wnioski mają logiczne uzasadnienie.
Dodać przy tym należy, iż ustaleń stanu faktycznego organ dokonuje bezpośrednio na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego oraz domniemań faktycznych i prawnych.
Naczelny Sąd Administracyjny w swych orzeczeniach wielokrotnie podkreślał, że sąd administracyjny nie może samodzielnie, odmiennie, niż to uczyniły organy podatkowe, oceniać dowodów zgromadzonych w postępowaniu podatkowym (administracyjnym).
Może natomiast zbadać, czy dokonana przez te organy ocena dowodów nie jest dowolna, a więc nie narusza przepisów postępowania.
W niniejszej sprawie organy zastosowały się do wspomnianych wymagań i prawidłowo dokonały ustaleń w zakresie nieewidencjonowania przez skarżącego obrotu gazem. W efekcie wszystkie przeprowadzone dowody, we wzajemnej łączności, pozwalały organom podatkowym na przyjęcie, że skarżący dokonywał pozaewidencyjnego obrotu gazem.
[ramka][b]Uwaga[/b]
Dowodem w sprawie podatkowej jest wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, jeżeli nie jest to sprzeczne z prawem.[/ramka]