[b]Tak.[/b] Pracodawca, wypłacając po ustaniu zatrudnienia należności ze stosunku pracy z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, na podstawie zawartej ugody sądowej, jest obowiązany obliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Świadczenie to, jako związane ze stosunkiem pracy, należy zakwalifikować do przychodów określonych w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Ponieważ wynagrodzenie za godziny nadliczbowe nie zostało wymienione wśród zwolnień przedmiotowych, podlega opodatkowaniu. Pracodawca jako płatnik dokonujący wypłaty tego rodzaju przychodów jest obowiązany do poboru zaliczki i przekazania jej na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Na prawidłowość takiego postępowania zwróciła uwagę Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 19 marca 2009 r. [b](IPPB2/415-1625/08-5/AS)[/b]. Czytamy w niej: „zasadnym przy tym jest podkreślenie, że gdyby pracodawca wypłacał pracownikowi wynagrodzenia za godziny nadliczbowe w sposób i na zasadach kodeksu pracy, od wynagrodzeń tych byłby zobowiązany pobrać zaliczki na podatek dochodowy. Zatem pracownik otrzymujący przychód z tego źródła, jakkolwiek uzyskany w terminie późniejszym, nie może być w uprzywilejowanej sytuacji podatkowej w stosunku do innych pracowników, otrzymujących takie przychody w terminie”.

[b]Podstawa prawna[/b]:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link].