[b]Takie stanowisko przedstawiła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 10 sierpnia br. (IPPB1/415-426/09-2/EC).[/b]
Z pytaniem zwróciła się firma doradcza, która podjęła decyzję o rozbudowie posiadanego budynku. Jednak po zaczerpnięciu opinii ekspertów uznała, że koszty wzmocnień obecnego budynku przewyższałyby koszty rozbiórki. Dlatego zdecydowała się go wyburzyć i na jego miejsce wybudować nowy. Zaznaczyła dodatkowo, że zakres prowadzonej działalności w nowym budynku się nie zmieni. Po zakończeniu inwestycji firma przyjęła obiekt do ewidencji środków trwałych. W związku z budową poniosła między innymi koszty rozbiórki starego budynku a także stratę w postaci nieumorzonej jego wartości.
W opinii izby koszty związane z rozbiórką są kosztami dającymi się zaliczyć do wartości początkowej nowego środka trwałego i tym samym mogą być odpisane w koszty podatkowe tylko przez odpisy amortyzacyjne od nowego budynku.
Inaczej jest z niezamortyzowaną wartością zlikwidowanego budynku. Ważny jest tutaj związek przyczynowo-skutkowy między poniesionymi kosztami i związanymi z nimi przychodami.
Trzeba więc rozstrzygnąć, czy poniesiony koszt spowodował powstanie lub zwiększenie przychodu. Jeśli tak, to firma może zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodu.
[b]W przypadku niezamortyzowanej wartości środka decydujące znaczenie ma powód likwidacji. W rozpatrywanej sprawie nastąpiła ona w związku z planowanym powiększeniem powierzchni, na której będzie prowadzona dotychczasowa działalność. Dlatego też nieumorzoną wartość budynku firma może zaliczyć do kosztów podatkowych jednorazowo w momencie likwidacji jako koszty pośrednio związane z przychodami[/b].
Gdyby nastąpiła z powodu zmiany rodzaju lub likwidacji działalności, firma nie mogłaby o tę stratę pomniejszyć przychodów podatkowych.
[b]Takie stanowisko potwierdzają również interpretacje wydane przez izbę wcześniej, m.in. 7 lipca 2008 r. (IPPB5/423-349/ 09/JC) i 8 grudnia 2008 r. (IPPB3/423-1363/08-2/JG), oraz interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 27 maja 2008 r. (IBPB3/423-237/ 08/PP)[/b].
Jeśli firma prowadziła księgi rachunkowe, ewidencja na kontach księgowych tych zdarzeń wygląda następująco:
1) koszty rozbiórki w trakcie ich ponoszenia
Wn konto 080 „środki trwałe w budowie”
Ma konto 402 „usługi obce” lub inne konto kosztów według rodzaju (gdy jednostka prowadzi ewidencję na kontach zespołu „5” odpowiednio na właściwych kontach kosztów według miejsc powstawania)
2) koszty rozbiórki na dzień zakończenia inwestycji i przyjęcia budynku do ewidencji środków trwałych
Wn konto 010 „środki trwałe”
Ma konto 080 „środki trwałe w budowie”
3) wyksięgowanie z ewidencji wyburzonego środka trwałego
a) wartość początkowa
Ma konto 010 „środki trwałe”
b) dotychczasowe umorzenie
Wn konto 070 „umorzenie środków trwałych”
c) nieumorzona wartość środka trwałego
Wn konto 761 „pozostałe koszty operacyjne”.