Jeśli dopiero rozpoczynamy działalność i chcemy opłacać z niej kartę podatkową, powinniśmy złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o opodatkowanie w tej formie. Kierujemy go do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca położenia zakładu wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej albo według miejsca zamieszkania bądź siedziby spółki (gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu).

[b]Po rozpatrzeniu naszego wniosku urząd skarbowy wyda decyzję. Określi w niej wysokość karty podatkowej na dany rok. Miesięczne stawki tego podatku określa ustawa.[/b] Są one corocznie waloryzowane. Ich wysokość zależy od liczby mieszkańców gminy, na której terenie działalność jest prowadzona, od rodzaju działalności, a także liczby zatrudnionych.

[b]Gdy już otrzymamy decyzję określającą stawkę karty podatkowej i okaże się, że jej wysokość nas nie satysfakcjonuje, możemy jeszcze z niej zrezygnować.[/b] Mamy na to 14 dni od doręczenia decyzji. Ma to oczywiście swoje konsekwencje. Musimy od pierwszego dnia następnego miesiąca zaprowadzić ewidencję przychodów i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (gdy spełniamy warunki opodatkowania ryczałtem) lub podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe – i płacić podatek według skali.

Pamiętajmy, że [b]przed otrzymaniem decyzji określającej wysokość karty podatkowej możemy się rozliczać na dotychczasowych zasadach (jeśli już wcześniej prowadziliśmy firmę), nie dłużej jednak niż przez cztery miesiące[/b]. Kwoty zapłaconego w tym czasie podatku zostaną zaliczone na poczet karty podatkowej.