Mówiąc najogólniej, fiskus zwraca nadpłatę z oprocentowaniem, gdy przyczyna jej powstania leży po jego stronie i wynika z błędnych decyzji.
Jeśli leży ona po stronie podatnika czy płatnika, zwłaszcza wynika z korekt, odsetki należą się tylko w razie niedochowania przez urząd wyznaczonego przepisami terminu zwrotu.
I tak, jeśli nadpłata wynika z decyzji organu podatkowego o zmianie, uchyleniu lub stwierdzeniu nieważności decyzji:
- ustalającej lub określającej wysokość zobowiązania podatkowego,
- o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta,
- o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej lub spadkobiercy,podatnik, płatnik, inkasent powinien otrzymać zwrot zasadniczo w ciągu 30 dni od wydania takiej decyzji.
Nadpłaty te zwraca się wraz z odsetkami równymi odsetkom za zwłokę od zaległości podatkowych, liczonymi od dnia powstania nadpłaty.
Jeśli decyzja została uchylona przez sąd administracyjny albo sąd ten stwierdził jej nieważność, to adresat takiej decyzji musi otrzymać zwrot nadpłaty w ciągu 14 dni, licząc od doręczenia mu odpisu sądu administracyjnego ze stwierdzeniem jego prawomocności. Odsetki należą się od dnia powstania nadpłaty.
Jeżeli jednak któraś ze wskazanych wyżej decyzji została uchylona albo stwierdzono jej nieważność i w ciągu trzech miesięcy zostanie wydana nowa decyzja w tej samej sprawie, urząd skarbowy ma 30 dni na zwrot nadpłaty, licząc od wydania nowej decyzji (art. 77 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B33A565DAC614065E7AA33355B874FCF?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]). Jeśli w ciągu trzech miesięcy nie dojdzie do wydania nowej decyzji, kwotę wpłaconą na podstawie decyzji uznanej za nieważną urząd ma zwrócić bez zbędnej zwłoki (art. 77 § 4 op).
Jeżeli organ podatkowy nie przyczynił się do powstania przesłanki zmiany lub uchylenia decyzji, której realizacja doprowadziła do powstania nadpłaty, oprocentowanie nie należy się, gdy nadpłata została zwrócona w terminie, tj. w ciągu 30 dni od wydania decyzji korygującej (albo wydania nowej decyzji, jeśli wydano ją w ciągu trzech miesięcy od wydania decyzji korygującej).
Najpóźniej w ciągu 30 dni od złożenia wniosku o zwrot urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę wynikłą z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Oprocentowanie przysługuje od dnia powstania nadpłaty do dnia zwrotu, jeśli podatnik wystąpi o zwrot w terminie 30 dni od wejścia w życie orzeczenia TK lub publikacji orzeczenia ETS. Jeśli wniosek o zwrot złoży później, oprocentowane liczy się do 30 dnia od wejścia w życie orzeczenia TK lub ogłoszenia w orzeczenia ETS albo uchylenia lub zmiany aktu normatywnego.
Oprocentowane nadpłat, jeśli się należy, jest naliczane do dnia zwrotu nadpłaty, zaliczenia jej na poczet podatków zaległych lub bieżących albo złożenia wniosku o zaliczenie ich na przyszłe należności wobec fiskusa.
[ramka][b]Oprocentowanie nadpłat[/b]
W stosunku rocznym w 2009 r.
- od 1 stycznia – [b]13 proc.[/b] (MP z 2009 r. nr 2, poz. 11)
- od 28 stycznia – [b]11,50 proc.[/b] (MP nr 9, poz. 101)
- od 26 lutego – [b]11 proc.[/b] (MP nr16, poz. 199)
- od 26 marca – [b]10,50 proc.[/b] (MP nr 21, poz. 268)
- od 25 czerwca – [b]10 proc.[/b] (MP nr 41, poz. 654) [/ramka]
[ramka][b]Z odsetkami tylko w razie opóźnienia[/b]
Jeśli nadpłata wynikła z uiszczania zaliczek i uwzględnienia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, urząd zwraca ją zasadniczo bez oprocentowania.Oprocentowanie należy się tylko wtedy, gdy urząd nie odda nadpłaty w terminie.
Nie nalicza się oprocentowania, bez względu na okoliczności powstania nadpłaty, gdy nie przekracza ona wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (art. 76 § 2 op), czyli aktualnie 8 zł 80 gr.30 dni ma urząd skarbowy na zwrot nadpłaty wskazanej w decyzji stwierdzającej nadpłatę lub określającej jej wysokość. Zwraca ją z oprocentowaniem liczonym od dnia złożenia wniosku ze skorygowanym zeznaniem lub deklaracją, tylko jeśli nie zmieści się w tym terminie.W ciągu dwóch miesięcy musi być zwrócona nadpłata, o której zwrot podatnik, płatnik lub inkasent ubiega się, składając wniosek o zwrot wraz ze skorygowanym zeznaniem czy deklaracją.
Nie otrzyma jej jednak przed upływem trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania czy deklaracji pierwotnej.
Odsetki należą się w razie niedotrzymania przez urząd tego terminu, a także niewydania decyzji o zwrocie w terminie dwóch miesięcy, chyba że do opóźnień przyczynił się sam podatnik lub płatnik.
Znacznie więcej czasu ma urząd skarbowy na zwrot nadpłat wynikających z zeznań PIT i CIT, z deklaracji podatku akcyzowego i deklaracji o wpłatach z zysku, bo aż trzy miesiące, licząc od dnia złożenia zeznania czy deklaracji. Oprocentowanie, i to liczone od dnia powstania nadpłaty, należy się w razie niedotrzymania tego terminu.
Termin zwrotu przedłuża się w razie złożenia korekty zeznania czy deklaracji podatkowej, a także skorygowania go w ramach czynności sprawdzających (w trybie art. 274 § 1 lub 274a op).
W pierwszym przypadku urząd skarbowy ma na zwrot trzy miesiące licząc od dnia korekty, a w drugim trzy miesiące licząc od dnia upływu terminu na złożenie przez podatnika korekty zeznania czy deklaracji. Kwota nadpłaty z korekty zeznania PIT i decyzji dotyczących podatku w nim wykazanego jest korygowana, jeśli w zeznaniu tym podatnik zdecydował się na przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Nadpłata wynikła z deklaracji kwartalnej VAT powinna być zwrócona w ciągu 30 dni od jej złożenia lub skorygowania w toku czynności sprawdzających (w trybie art. 274 lub 274a op). W przeciwnym razie należą się odsetki liczone od dnia jej powstania. [/ramka]