Kwestie związane z terminami obniżenia podatku należnego o naliczony reguluje art. 86 ust. 10 – 19 ustawy o VAT. Przepisy te w zasadzie nie uzależniają momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego od terminu płatności.

[srodtytul]Wyjątki od reguły[/srodtytul]

Jest jeden wyjątek: art. 86 ust. 10 pkt 3, zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy – w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

Chodzi o dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, świadczenie usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, usług w zakresie rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów sanitarnych i pokrewnych.

W pozostałych przypadkach moment powstania prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony uzależniony jest od np. momentu powstania obowiązku podatkowego lub momentu otrzymania faktury VAT, zatem wynegocjowane przez podatnika terminy płatności pozostają bez wpływu na prawo do odliczenia VAT naliczonego.

[srodtytul]Kiedy zwrot [/srodtytul]

Terminy płatności również nie mają znaczenia przy ustalaniu terminu otrzymania zwrotu bezpośredniego nadwyżki VAT. Jeżeli jednak podatnik chce otrzymać zwrot nadwyżki VAT w terminie 25 dni, to wówczas, zgodnie z art. 87 ust. 6, kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, muszą wynikać z:

1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,

2) dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,

3) importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrz-wspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji .

Z tego wynika zatem, że okolicznością decydującą o prawie do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku w terminie 25 dni nie jest termin płatności, ale samo jej dokonanie.

[i]Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]