Od podatku zwolniona jest dostawa samochodów osobowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy – jeśli samochody są towarami używanymi (a więc takimi, których okres używania przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel). Wynika tak z par. 13 ust. 1 pkt 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8B0C1A04CAF2660138BA436161D3F2C0?id=291166]rozporządzenia z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (DzU nr 212, poz. 1336)[/link].
Z VAT zwolniona jest – w myśl art. 42 ust. 2 ustawy o VAT – dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia podatku naliczonego. Aby zatem nie zapłacić podatku przy dostawie samochodu używanego, przy którego nabyciu odliczyliśmy 60 proc. VAT (nie więcej niż 6 tys. zł), samochód taki musi być przez nas używany co najmniej pół roku.
Pamiętajmy, że jeśli sprzedamy takie auto w ciągu pięciu lat, licząc od roku, w którym zostało oddane do użytkowania, będziemy musieli zrobić korektę VAT. Obowiązku tego nie będzie, gdy sprzedaż będzie miała miejsce po tym okresie. Pozostanie ona bowiem bez skutków w zakresie rozliczania VAT.
Podatek trzeba będzie natomiast zapłacić, gdy w firmie używaliśmy samochodu, przy którego nabyciu przysługiwało pełne prawo do odliczenia VAT – i to bez względu na okres używania (zob. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Ze zwolnienia od VAT nie skorzysta też podatnik, który wykorzystywał auto w działalności mieszanej i przy jego zakupie przysługiwało pełne prawo do odliczenia VAT.
Podatnicy nie mogą zapominać, że jeśli sprzedają samochód podlegający amortyzacji w okresie korekty, muszą skorygować odliczony uprzednio VAT naliczony. Okres korekty wynosi pięć lat, licząc od roku, w którym pojazd został oddany do użytkowania.
O zwolnieniu mogą zapomnieć również podatnicy, którzy kupując samochód ciężarowy (z kratką) po 1 maja 2004 r., nie mieli prawa do odliczenia VAT naliczonego w 100 proc., lecz tylko 60 proc. (nie więcej niż 6 tys. zł) i skorygowali to rozliczenie po [b]wyroku ETS w sprawie C-414/07[/b].