[b]– Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego. Posiadam kilka sklepów. W firmie mam dwa zamortyzowane samochody dostawcze (pełne odliczenie VAT). Teraz jeden z nich chciałbym wprowadzić do spółki jawnej. Spółka będzie utworzona z synem, a przedmiotem jej działalności będzie prowadzenie hurtowni. Głównie to syn będzie się zajmował działalnością hurtowni. Czy wniesiony aportem do tej spółki samochód ciężarowy może być jednorazowo zamortyzowany?[/b] – pyta czytelnik DF.

Moim zdaniem nie ma przeszkód do naliczenia w spółce jednorazowego odpisu od środków trwałych używanych w ramach indywidualnej działalności gospodarczej wspólnika i zamortyzowanych w części bądź w całości przed wniesieniem ich aportem do spółki.

[srodtytul]Jednorazowo w koszty[/srodtytul]

Na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o PIT podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grup 3 – 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych. Odpisy takie nalicza się w roku podatkowym, w którym składniki majątku zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Łącznie nie mogą przekroczyć w roku podatkowym równowartości 100 tys. euro.

Limit ten obowiązuje w latach 2009 i 2010 na podstawie art. 5[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FF474475105D87981CD8AA36F1D5993A?id=310175] ustawy z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU nr 69, poz. 587).[/link]

Przy czym w wypadku spółki niemającej osobowości prawnej kwota limitu odpisów amortyzacyjnych dotyczy spółki (art. 22k ust. 13 ustawy o PIT). Zatem możliwe jest nawet, że wspólnik spółki przekroczył własny limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, a nie będzie to miało wpływu na możliwość dokonywania tych odpisów przez spółkę.

[srodtytul]Także przy aporcie...[/srodtytul]

Przepisy dotyczące jednorazowej amortyzacji nie przewidują ograniczeń co do formy nabycia środka trwałego. Stąd w ten sposób może być zamortyzowany także środek trwały wniesiony aportem. Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 20 listopada 2008 r. (IBPB1/415-677/08/ TK)[/b]: „Zastosowanie metody jednorazowych odpisów amortyzacyjnych powoduje szybsze (lub wolniejsze) niż według innych metod zaliczenie do kosztów podatkowych wartości środków trwałych. Możliwość wyboru tej metody nie została uwarunkowana formą nabycia środka trwałego. Nie ma przeszkód do jej stosowania, gdy nabycie nastąpiło w sposób inny niż w drodze kupna (aport wniesiony do spółki, nabycie w drodze spadku i darowizny lub inny nieodpłatny sposób, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 pkt 45a ww. ustawy), a także do ujawnionych środków trwałych nieobjętych dotychczas ewidencją (art. 22h ust. 1 pkt 4 ww. ustawy)”.

[srodtytul]...i od używanych środków trwałych[/srodtytul]

Moim zdaniem nie ma też żadnych przeszkód do skorzystania z jednorazowego odpisu w przypadku środków trwałych używanych, w tym używanych w ramach indywidualnej działalności gospodarczej i amortyzowanych (bądź już zamortyzowanych). Przepisy nie wymagają bowiem, aby temu odpisowi podlegał np. wyłącznie fabrycznie nowy środek trwały. Ograniczenia co do ewentualnego naliczenia tego odpisu w stosunku do uprzednio (przed wniesieniem aportem) amortyzowanych środków trwałych dotyczą tylko niektórych podatników. Według art. 22k ust. 11 ustawy o PIT z metody tej bowiem nie mogą skorzystać podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, którzy w roku rozpoczęcia tej działalności a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia:

- prowadzili działalność gospodarczą samodzielnie lub

- jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej albo

- działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Zatem przepis ten odnosi się m.in. do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, którzy wcześniej prowadzili działalność bądź byli wspólnikami spółek. Osoby te nie mogą skorzystać z jednorazowego odpisu niezależnie od tego, czy środek trwały był już amortyzowany, czy też jest to np. fabrycznie nowy środek trwały.

[srodtytul]Ograniczenie nie dotyczy spółki[/srodtytul]

Przepis ten jednak nie odnosi się do nowo powstających spółek osobowych, bowiem ani nie prowadziły wcześniej działalności, ani były wspólnikami. W tym wypadku to spółka jest podmiotem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej i nie ma znaczenia, że jej wspólnicy prowadzą jednocześnie indywidualną działalność gospodarczą. Potwierdza to[b] interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 14 stycznia 2009 r. (IBPBI/1/415W-74/08/AP)[/b]: „Skoro zarówno przychody, jak i koszty podatkowe ewidencjonowane są przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niebędącej osobą prawną dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych należy wiązać ze spółką. W związku z powyższym zarówno limit łącznej wartości odpisów amortyzacyjnych (…), określony w art. 22k ust. 7, jak i limit wartości przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towaru i usług) (…), określony w art. 5a pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnoszą się do spółki. Reasumując, w świetle przedstawionych wyżej przepisów stwierdzić należy, że spółka cywilna, której wspólnikiem jest wzywający, pomimo faktu, iż dwóch z jej wspólników w roku rozpoczęcia działalności spółki prowadziło już samodzielnie działalność gospodarczą, miała prawo do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego zakupionego środka transportu w 2008 r., jako podmiot rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej”.

Z uwagi jednak na nieprecyzyjne przepisy warto potwierdzić to stanowisko, występując o indywidualną wiążącą interpretację.

[srodtytul]Bez przychodu u wspólnika[/srodtytul]

Na koniec dodajmy, że wnosząc aportem środek trwały do spółki osobowej, podatnik nie osiąga przychodu z kapitałów pieniężnych (takiego, jaki by osiągał wnosząc aport do spółki kapitałowej), co wynika z art. 17 ust.1 pkt 9 ustawy o PIT, ani też przychodu z innych źródeł podlegającego PIT [b](potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 30 stycznia 2009 r., IBPBI/1/415-890/08/AB)[/b].

Wartość początkową wniesionego do spółki jawnej środka trwałego ustalają wspólnicy, ale nie może być ona wyższa od jego wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu (art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT).

Jednorazowy odpis może być naliczony w miesiącu, w którym składnik majątku zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez spółkę (art. 22k ust. 8 ustawy o PIT).

[srodtytul]Inne metody amortyzacji[/srodtytul]

Warto też dodać, że wniesiony do spółki samochód ciężarowy może być amortyzowany także innymi metodami. Oprócz amortyzacji metodą liniową (stawka 20 proc.) i degresywną (opisaną w art. 22k ust. 1 ustawy o PIT) w grę wchodzi również zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Okres amortyzacji auta przy użyciu tej stawki nie może przekroczyć 30 miesięcy (art. 22j ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). Możliwe jest zatem zastosowanie stawki 40 proc.

[ramka][b]Kto jest małym podatnikiem[/b]

Zgodnie z art. 5a pkt 20 ustawy o PIT pojęcie „mały podatnik” oznacza podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 mln 200 tys. euro. Kwoty wyrażone w euro przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1 tys. zł.

Można mieć wątpliwości, czy limit ten odnosi się do spółki osobowej, skoro nie jest podatnikiem PIT (podatnikami są w tym wypadku wspólnicy). Mimo nieprecyzyjnej definicji pojęcia małego podatnika organy podatkowe są zdania, że odnosi się ono także do spółek osobowych.

Potwierdza to m.in.[b] interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 2 lutego 2009 r. (IBPBI/1/415-891/08/AP)[/b]. W piśmie tym czytamy: „Skoro zarówno przychody, jak i koszty podatkowe ewidencjonowane są przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, to w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niebędącej osobą prawną dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych należy wiązać ze spółką. W związku z powyższym zarówno limit łącznej wartości odpisów amortyzacyjnych (…), określony w art. 22k ust. 7, jak i limit wartości przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towaru i usług) (…), określony w art. 5a pkt 20 ustawy o PIT, odnoszą się do spółki”.[/ramka]