Osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą podlegającą ustawie o PIT często decydują się na przystąpienie do spółki osobowej. Przedsiębiorcy ci wnoszą wkład w postaci majątku wykorzystywanego w dotychczasowej działalności, np. nieruchomości. W praktyce powstają jednak wątpliwości, jak należy prawidłowo rozliczyć tego rodzaju transakcje pod względem podatkowym.

[srodtytul]W zamian jest udział[/srodtytul]

Otóż zgodnie z kodeksem cywilnym spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Wniesienie do takiej spółki wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie na nią własności danej rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu. Wnoszący wkład otrzymuje udział równy wartości wkładu określonego w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika. Zatem z punktu widzenia prawa cywilnego dochodzi do odpłatnego zbycia rzeczy lub prawa. Zwracają na ten fakt uwagę organy podatkowe (m.in. w [b]interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 kwietnia 2009 r., IPPP1-443-138/09-2/JB, oraz z 9 maja 2009 r., IPPB1/415-94/09-2/ES[/b]).

[srodtytul]Co myśli fiskus [/srodtytul]

Według zasady określonej w ustawie o PIT za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Takimi przychodami są również te, które pochodzą z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących m.in. środkami trwałymi czy wartościami niematerialnymi i prawnymi. Chodzi zwłaszcza o składniki ujęte w ewidencji tych środków oraz wartości.

Z tego względu organy podatkowe stoją na stanowisku, że przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej stanowią przychód z działalności gospodarczej. Dlatego np. wartość wnoszonej przez przedsiębiorcę nieruchomości określona w umowie spółki, będąca podstawą do ustalenia udziału kapitałowego, stanowi w rozumieniu ustawy o PIT jego przychód z działalności gospodarczej.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Maciej prowadzi indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną według jednolitej 19-proc. stawki PIT. Obecnie przedsiębiorca ten nie zatrudnia pracowników. Osobą współpracującą w ramach działalności jest małżonka pana Macieja.

Przedsiębiorca wybudował budynek biurowy. Teraz rozważa wniesienie tego budynku wraz z przynależnym gruntem jako wkładu do spółki osobowej. Zgodnie z planami po wniesieniu wkładu spółka osobowa ma uzyskiwać dochody z wynajmu tej nieruchomości. Przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej stanowią przychód z działalności gospodarczej. Stąd wartość nieruchomości określona w umowie spółki będzie potraktowana jako przychód pana Macieja z działalności gospodarczej. [/ramka]