[b]Nie.[/b] Nie ma takiej możliwości. I to nawet wtedy, gdy podatnik nie był wzywany do urzędu skarbowego, aby składać wyjaśnienia. Pamiętajmy bowiem, że to, iż po wstępnej weryfikacji zeznania urzędnicy nie mieli do nich zastrzeżeń i zwrócili nam wykazaną nadpłatę, nie oznacza jeszcze, że w tym zakresie nie może być w późniejszym czasie przeprowadzona kontrola podatkowa. Jeśli tak się zdarzy, urzędnicy będą chcieli zobaczyć dowody, na podstawie których podatnik skorzystał z odliczenia. A to oznacza, że czytelnik musi mieć dokumenty, które uprawniały go do odliczenia.
Nie może zatem teraz ich wyrzucić. Co więcej, należy trzymać je przez stosunkowo długi okres. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się bowiem dopiero po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że czytelnik dokumenty związane z rozliczeniem podatku dochodowego za ubiegły rok powinien trzymać przynajmniej do końca 2014 r.
Pamiętajmy też, że czasami okres przedawnienia może zostać przerwany i w rezultacie może się okazać, że czas, przez który należy przechowywać dokumenty, będzie odpowiednio dłuższy.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5EFBBE652B43BF0BAC08F894E6FC53E1?id=176376]ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link][/i]