Tak przewiduje projekt zmiany ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki.
Możliwość zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE zyskała na znaczeniu ze względu na spowolnienie gospodarcze. Przedsiębiorcy wyrażają zainteresowanie zmianą warunków udzielonej pomocy publicznej (m.in. obniżeniem wymaganego poziomu zatrudnienia i wydłużeniem terminu realizacji inwestycji), jak również terminu ważności zezwoleń, w związku z przedłużeniem działania stref do 2020 r.
[srodtytul]Jak było[/srodtytul]
Art. 19 ust. 4 ustawy o SSE regulujący zasady zmiany zezwolenia i wprowadzający ograniczenia w tym zakresie został wprowadzony do ustawy nowelizacją, która weszła w życie 1 stycznia 2001 r. Dopuszczał on zmianę zezwolenia, przy czym ustalenie korzystniejszych niż dotychczasowe warunków prowadzenia działalności gospodarczej było możliwe wyłącznie w przypadku, gdy niemożność dotrzymania tych warunków była spowodowana wykazanymi przez przedsiębiorcę okolicznościami od niego niezależnymi. Jednocześnie zmiana nie mogła dotyczyć zawartego w zezwoleniu warunku zatrudnienia przez przedsiębiorcę przy prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie strefy przez określony czas określonej liczby pracowników.
[srodtytul]Jak jest teraz[/srodtytul]
Nowelizacja ustawy o SSE z 30 maja 2008 r., która weszła w życie 4 sierpnia 2008 r., umożliwiła ministrowi gospodarki zmianę zezwolenia na wniosek przedsiębiorcy bez konieczności wykazywania szczególnych okoliczności. Możliwa jest również zmiana zadeklarowanego poziomu zatrudnienia, jednak o nie więcej niż 20 proc. Zmiana zezwolenia nie może skutkować zwiększeniem pomocy publicznej, jak również nie może dotyczyć spełnienia wymagań odnoszących się do inwestycji realizowanej na gruntach stanowiących własność lub użytkowanie wieczyste tzw. podmiotów prywatnych. W myśl art. 4 ust. 2 ustawy nowelizującej do zmiany zezwoleń wydanych przed 4 sierpnia 2008 r. stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie tej nowelizacji.
[srodtytul]Jak będzie[/srodtytul]
Projekt nowelizacji ustawy o SSE z 11 maja 2009 r. zakłada, że minister właściwy do spraw gospodarki, działając na wniosek przedsiębiorcy po zasięgnięciu opinii zarządzającego strefą, może zmienić udzielone temu przedsiębiorcy zezwolenie. Zmiana zezwolenia nie może dotyczyć:
- obniżenia poziomu zatrudnienia o więcej niż 25 proc. (we wcześniejszym projekcie z marca 2009 r. proponowano możliwość obniżki nawet do 40 proc.),
- zwiększenia maksymalnej wysokości kosztów kwalifikowanych inwestycji i dwuletnich kosztów kwalifikowanych pracy, jak również
- zmiany warunków związanych z włączaniem do specjalnej strefy gruntów prywatnych.
Projekt znosi również nieprecyzyjne ograniczenie zabraniające zmian prowadzących do zwiększenia pomocy publicznej. Rozszerzenie przedmiotu działalności określonej w zezwoleniu będzie możliwe, jeżeli przyczyni się do osiągnięcia celów określonych w planie rozwoju strefy, przy czym nie będzie mogło ono wynikać z realizacji przez przedsiębiorcę nowej inwestycji.
Projekt zakłada także uchylenie art. 4 ust. 2 ustawy nowelizującej z 30 maja 2008 r., co oznacza, że nowe zasady zmiany zezwoleń strefowych będą znajdowały zastosowanie do wszystkich zezwoleń, niezależnie od daty ich wydania.
[i]Marcin Matyka jest dyrektorem Działu Doradztwa Podatkowego, kancelarii DLA Piper
Jacek Giziński i Grzegorz Godlewski są aplikantami, radcowskimi w tej kancelarii[/i]