[i][b]Odpowiada Joanna Michalska, specjalista z firmy Doradztwo Podatkowe KPMG:[/b][/i]

Wszelkie świadczenia otrzymane przez pracownika od pracodawcy stanowią jego przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. Nie ma przy tym znaczenia, jakie jest źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności to: wynagrodzenie zasadnicze oraz za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Ponadto są to również świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, a także wartość innych świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych.

[b]Na jakiej podstawie określa się wartość pieniężną świadczeń w naturze, które osoba zatrudniona otrzymuje od swojego pracodawcy?[/b]

Na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku. W sytuacji gdy przedmiotem świadczenia uzyskanego przez pracownika są usługi, które wchodzą w zakres działalności gospodarczej pracodawcy, wartość świadczenia ustala się według cen stosowanych wobec innych odbiorców.

[b]Jak w takim razie wygląda kwestia szczepienia przeciwko chorobom tropikalnym?[/b]

Gdyby obowiązek zapewnienia takiego szczepienia pracownikowi wynikał z kodeksu pracy lub też z innych odrębnych przepisów, świadczenie to na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegałoby zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym. Z sytuacji czytelnika, przedstawionej w pierwszym pytaniu, nie wynika jednak, że zapewnienie mu szczepienia było obowiązkiem pracodawcy. Co więcej, zostało ono sfinansowane przez firmę dobrowolnie jako gratyfikacja przyznana za jego dobre wyniki w pracy. A zatem wartość szczepionki, za którą zapłacił pracodawca, powiększy przychód pracownika ze stosunku pracy. Pracodawca tej osoby nie powinien mieć problemu z ustaleniem wartości świadczenia – będzie nim po prostu koszt szczepienia pracownika. W związku z tym powinien doliczyć wartość takiej szczepionki do wynagrodzenia zatrudnionego i z tego tytułu odprowadzić podwyższoną zaliczkę na podatek dochodowy.

[b]A czy takie świadczenie jest wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne?[/b]

[b]Tak.[/b] Sfinansowanie szczepienia w sytuacji czytelnika oprócz skutków w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych będzie podwyższać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ale także ubezpieczenie zdrowotne.

Istotną kwestią jest także możliwość zaliczenia wartości szczepionki do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Za koszty uzyskania przychodów uznaje się wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W omawianym przypadku pracodawca taki wydatek będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Finansując szczepienie pracownikowi, zmniejsza on bowiem potencjalne ryzyko jego zachorowania, a tym samym zwiększa pewność jego powrotu do pracy.

Można wobec tego uznać, że pracodawca działa w celu zabezpieczenia źródła przychodów. Warto przy tym pamiętać, że jeśli zaliczy poniesiony wydatek do kosztów uzyskania przychodów, powinien również zadbać o prawidłowe udokumentowanie tego wydatku.