Dla przedsiębiorców oznacza to tyle, że organy kontroli skarbowej zainteresują się firmami, których celem są oszustwa podatkowe. Tu bowiem – zdaniem ministerstwa – dochodzi do największych strat budżetowych. Kontrola skarbowa skupiać będzie swoje działania na zwalczaniu i minimalizacji szeroko pojętej szarej strefy.
Urzędnicy zainteresują się również przedsiębiorcami prowadzącymi działalność handlową z wykorzystaniem Internetu (e-handel) bez zgłoszenia obowiązku podatkowego lub niezgłaszających do opodatkowania przychodów z tej części działalności.
[srodtytul]Ustal, czy zapłaciłeś akcyzę[/srodtytul]
Urzędnicy zajmą się przypadkami unikania zapłaty akcyzy. Ich działania będą nakierowane przede wszystkim na obrót paliwami płynnymi dokonywany przez zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się procederem fałszowania paliw i wprowadzania ich do obrotu bez uiszczenia podatku.
Szczególną uwagę urzędnicy zwrócą na obrót wyrobami objętymi zwolnieniami z podatku akcyzowego oraz ostateczne przeznaczenie produktów wytwarzanych i sprzedawanych jako wyroby nieakcyzowe.
Przeprowadzane kontrole będą miały dwa cele. Po pierwsze odzyskanie utraconych należności budżetowych. Po drugie – wyeliminowanie procederu i rozbicie grupy przestępczej.
[srodtytul]Na VAT raczej nie zarobisz[/srodtytul]
Pracownicy kontroli skarbowej skupią swoją uwagę również na oszustwach w zakresie VAT, zwłaszcza typu karuzelowego. Oszustwa te powodują olbrzymie straty, z jednej strony z uwagi na nieuprawnione korzystanie ze stawki 0 proc. (gdy nie było faktycznego przemieszczenia towarów, a krążyły jedynie faktury), z drugiej – z powodu nieodprowadzania należnego podatku.
Na tym jednak nie koniec. Urzędnicy zajmą się również kontrolą przypadków, w których dochodzi do wyłudzania VAT poprzez fikcyjne faktury. Na czym ten proceder polega? [b]Nabywcy fikcyjnych faktur przede wszystkim zmierzają do zmniejszenia zobowiązań podatkowych w VAT poprzez odliczenie podatku naliczonego z tych faktur, a w podatku dochodowym od osób prawnych (lub fizycznych) poprzez odniesienie tych faktur[/b] w ciężar kosztów uzyskania przychodów lub wyłudzenie zwrotu VAT z urzędu skarbowego.
Resort informuje, że przestępstwa związane z wprowadzeniem do obrotu fikcyjnych faktur przybierają różne formy, począwszy od tych mniej skomplikowanych polegających na zakupie przez przedsiębiorcę jednej lub kilku fikcyjnych faktur w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych, a skończywszy na tworzeniu zorganizowanych struktur przestępczych, których celem jest w głównej mierze wyłudzanie nienależnych zwrotów VAT.
Z przeprowadzonych do tej pory przez urzędy kontroli skarbowej postępowań kontrolnych wynika, że przedmiotem fikcyjnych faktur wykorzystywanych w procederze wyłudzania zwrotu VAT z tytułu eksportu są np. złom, tekstylia, płyty CD z programem do interaktywnej nauki języka obcego, telefony komórkowe, elektronika itp.
Z kolei fikcyjne faktury, których przedmiotem są usługi, np. budowlane czy też usługi niematerialne, – marketingowe, doradcze, reklamowe, informatyczne, są najczęściej nabywane przez przedsiębiorców w celu zmniejszenia zobowiązań w VAT (przez odliczenie podatku naliczonego wynikającego z tych faktur) i zwiększenie kosztów uzyskania przychodu, a tym samym zmniejszenia dochodu podlegającego opodatkowaniu.
Fikcyjne faktury wystawiane są w większości przez osoby, które zarejestrowały działalność gospodarczą, ale faktycznie jej nie prowadziły. W wielu przypadkach składały nawet deklaracje podatkowe do urzędu skarbowego, nie wykazując jednak zobowiązania podatkowego do wpłaty, a jeśli tak, to w niewielkiej wysokości.
W 2009 roku urzędnicy z pewnością uważniej przyjrzą się takim przypadkom.
[srodtytul]Wykorzystają wszystkie możliwości [/srodtytul]
Z komunikatu resortu finansów wynika, że zadania inspektorów kontroli skarbowej będą w 2009 roku koncentrować się na działaniach zmierzających do ścigania i pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców czynów, które:
- w czasie popełnienia przekraczają dużą i wielką wartość,
- zostały popełnione w grupach zorganizowanych,
- noszą znamiona afer gospodarczych.
[b]Przedmiotem postępowań będą przede wszystkim czyny, których społeczna szkodliwość jest znaczna, [/b]wyczerpujące znamiona czynów zabronionych, tzw. oszustwa podatkowego, uchylania się od opodatkowania, wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami.
[ramka][b]Stop oszustom [/b]
W komunikacie resortu finansów czytamy, że kontrole będą skierowane na zwalczanie nieprawidłowości związanych z:
- unikaniem płacenia podatku akcyzowego, ze szczególnym uwzględnieniem opodatkowania obrotu paliwami płynnymi,
- oszustwami w zakresie podatku od towarów i usług w obrocie wewnątrzwspólnotowym, w tym przestępstwami „karuzelowymi”,
- wyłudzaniem VAT poprzez fikcyjne faktury,
- unikaniem płacenia podatku dochodowego poprzez przerzucanie dochodów do podmiotów powiązanych,
- ujawnianiem i zwalczaniem szarej strefy, w tym w handlu i usługach internetowych, oraz nieujawnianiem wszystkich przychodów i ich źródeł,
- gospodarowaniem środkami publicznymi i mieniem Skarbu Państwa.
Nieprawidłowości ujawnione w toku działań kontroli skarbowej będą podstawą do prowadzenia przez inspektorów postępowań na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego i kodeksu postępowania karnego.[/ramka]