Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 kwietnia 2008 r. (ILPB1/415-77/08-2/TW)[/b].

Spółka pytała, czy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego, wypłacany osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (w tym wypadku umowa-zlecenie), jest zwolniony z podatku dochodowego. Zdaniem spółki tak. Wynika to bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Izba skarbowa przyznała jej rację.

[srodtytul]Szef ma obowiązki...[/srodtytul]

Stwierdziła, że z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT rzeczywiście wynika, że wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Zagadnienia dotyczące dostarczania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, a także związanych z tym wypłat ekwiwalentów pieniężnych reguluje kodeks pracy. Zgodnie z nim [b]pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego zapewnienia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego,[/b] spełniających wymagania określone w Polskich Normach:

- jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

- ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jednocześnie pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

[srodtytul]... ale i uprawnienia[/srodtytul]

Jeżeli więc ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży ochronnej i obuwia roboczego oraz ekwiwalent za pranie tej odzieży został wypłacony pracownikowi na podstawie przepisów kodeksu pracy, będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W interpretacji czytamy, że „w tym przypadku nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z wypłatą ekwiwalentu dla pracownika, z którym jest zawarta umowa na okres próbny, czy też wypłaca się świadczenie pieniężne pracownikowi, z którym podpisano umowę na czas nieokreślony. Obowiązki pracodawcy związane z przepisami BHP wobec osób, których stosunek zatrudnienia powstał w wyniku zawarcia umów o charakterze cywilnoprawnym, są takie same jak wobec osób, które pozostają z nim w stosunku pracy”.

[srodtytul]Nie tylko na etacie[/srodtytul]

Do takich samych wniosków doszła [b]Izba Skarbowa w Katowicach. W interpretacji z 26 lutego 2008 r. (IBPB1/415-284/07/MW) [/b]wyjaśniła wątpliwości spółki, która pytała, czy poniesione koszty związane z realizacją wymogów dotyczących zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy (umowy cywilnoprawne), takich jak: koszty szkoleń z zakresu BHP, koszty badań lekarskich wstępnych, okresowych i kontrolnych, koszty środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego – są kosztem uzyskania przychodów?

Izba wyjaśniła, że w myśl kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.

W praktyce oznacza to tyle, że [b]obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie ogranicza się jedynie do osób świadczących pracę na podstawie stosunku pracy,[/b] ale dotyczy również osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli praca ta jest wykonywana w zakładzie pracy lub w miejscu określonym przez pracodawcę. Koszty związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych będą zatem stanowić dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Dzieje się tak, bo obowiązek ich ponoszenia wynika z przepisów kodeksu pracy.

Na marginesie warto jednak zaznaczyć, aby poniesione wydatki były w każdym wypadku należycie udokumentowane.

[ramka][b]Na co może liczyć podwładny[/b]

Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Obowiązany jest zwłaszcza:

- organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,

- zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń,

- zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy,

- zapewniać wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy.[/ramka]