Zagospodarowanie terenu nie może jednak odbiegać od zwyczajowo przyjętych norm w danej branży i okolicy.
[b]Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych, m.in. Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 grudnia 2008 r. (ILPB1/415-751/08-4/AK).[/b]
Podatnik wybudował salon meblowy. Potem wybudował ogrodzenie, założył trawnik i obsadził działkę drzewami. Zastanawiał się, czy faktury za prace na terenie otaczającym pawilon może zaliczyć w koszty firmy?
[srodtytul]Pośrednie i bezpośrednie[/srodtytul]
Izba stwierdziła, że taka możliwość istnieje. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Ustawodawca nie wskazuje szczegółowo, jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo-skutkowego, tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu bądź funkcjonowanie tego źródła.
Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, zabezpieczenia źródła przychodu lub jego zachowania.
[srodtytul]To nie okazałość[/srodtytul]
Izba przypomniała, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych za usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Konsekwencją tego jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wszystkich wydatków na reprezentację. Ustawodawca nie zdefiniował jednak pojęcia reprezentacji. Wobec jej braku za celowe uznać należy odwołanie się do wykładni językowej tego pojęcia. Reprezentacja to okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną.
Reprezentacyjne to działanie w sposób okazały, wystawnie, wytwornie. Co to oznacza?
Zdaniem izby „wydatki poniesione na zagospodarowanie (zakup, posadzenie zieleni i drzew, założenie trawnika) terenów zielonych wokół zakładu dotyczą bieżącej działalności firmy, jeżeli mają na celu utrzymanie stanu technicznego i estetycznego terenu.
Tym samym jako koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami będą stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia”.
Izba zaznaczyła jednak, że [b]gdyby zagospodarowanie i utrzymanie terenów zielonych ze względu na swoją okazałość odbiegało od zwyczajowo przyjętego w danej branży i okolicy (bardziej ekskluzywne, wytworne), działania takie należałoby uznać za reprezentację[/b]. Tym samym wydatki z tym związane nie stanowiłyby kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
[srodtytul]Byle nie było przesady[/srodtytul]
[b]Takie same wnioski wynikają z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 28 sierpnia 2008 r. (IPPB1/415-724/08-4/JK)[/b]. Podatniczka prowadząca klinikę rehabilitacyjną zainwestowała w trawnik, drzewa i kwiaty wokół kliniki. Poniosła też wydatki na zakup i montaż instalacji nawadniającej. W tym wypadku izba stwierdziła, że poniesione opłaty będą kosztem uzyskania przychodów już w momencie poniesienia. Warunek jest tylko taki, że nie będą odbiegały od zwyczajowo przyjętych w danej branży i okolicy.
[srodtytul]Instalacja do amortyzacji[/srodtytul]
Nieco inaczej izba potraktowała wydatek na system nawadniający. Stwierdziła, że w razie zakupu i montażu instalacji nawadniającej może stanowić ona samodzielny środek trwały. W takiej sytuacji należy uwzględnić dodatkowo art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość instalacji podlegać będzie zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w sposób pośredni poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.
„Wyjątek stanowić będzie okoliczność określona w art. 22d ust. 1 ww. ustawy, tj. gdy wartość początkowa instalacji nawadniającej jako urządzenia stanowiącego samodzielny środek trwały wraz z montażem nie przekroczy 3500 zł. Wówczas wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. Jeżeli instalacja nawadniająca nie będzie jednak spełniać definicji środka trwałego, wówczas koszt na jej zakup i montaż można uznać za koszt uzyskania przychodów w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszt bieżącej działalności Wnioskodawczyni, w dacie jego poniesienia” – czytamy w interpretacji.
[ramka][b]Konieczny związek z przychodem[/b]
Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:
- zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami;
- nie zostały wymienione w art. 23 ustawy zawierającym katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. [/ramka]